Как се е родило Столипиново?

Някога наричан „най-голямото циганско гето“, или както е прието да се говори политически коректно в наши дни „най-големият етнически квартал на Балканите“ се е ражда преди 136 години
Днешният пловдивски квартал Столипиново се появява на географската карта като селска махала в покрайнините на града под тепетата през XIX век.
Международният ден на ромите се отбелязва всяка година на 8 април
След Освобожденското официално преброяване показва, че през 1888 година в града са живеели 348 роми. Според исторически източници година по-късно градът е бил застрашен от епидемията от шарка. Заболяването почти не подлежало на контрол, всеки пети заразен пловдивчанин получавал усложнения и умирал. Тогавашните градски власти разбират, че заразата се разпространява от циганските колиби, които са били безразборно пръснати по целия град. Градската управа взима драстично решение, за да спаси населението, а именно – циганите, които са пръсната по целия град, да се заселят на два километра източно от града, в така нареченото „Циганско село“ на 2 километра източно от Пловдив.
Втора точка от решението на пловдивските общинари била – циганските колиби в целия град да бъдат изгорени, с цел да се премахне заразата. Поселището по-късно приело името „Столипиново“, в чест на генерал Аркадий Столипин – генерал-губернатор на Източна Румелия и Одрински санджак по онова време.
На първия му рожден ден Циганското село се е стопило до 237 жители. През следващите десетилетия кварталът постепенно се разраства. 1910 година вече е наброявал 3524-ма. През 30-те години на XX век в него се преместват бургуджиите от квартала „Кючук Париж“. Бум на населването му има през втората половина на 50-те години на ХХ век. Голямото наводнение по течението на Марица през 1957 година оставя без жилища над 10 хиляди души в Пловдив, а при възстановяването след него в „Столипиново“ са построени няколкостотин апартамента, в които са настанени пострадали цигани.
С принудителното усядане на чергаруващите цигани след 1958 година известен брой от тях също се установяват в „Столипиново“. Тогава новата политиката на БКП, под ръководството на Тодор Живков, въвежда директива за интегрирането и модернизирането на циганската общност в социалистическото общество. Една от основните цели на партията била да реши проблема с чергарството и да подсигури заселването на по-мургавото население в постоянни жилища. Също така се е целяло да се реши проблема с високото ниво на неграмотност.
100 години след създаването му кварталът претърпя значителни промени. Вместо да продължи да се развива като символ на разнообразието и културното съжителство, той бе оставен на самотек и средата за живот в него се превърна меко казано в „неблагоприятна“.

През 90-те години повечето жители на квартала не плащат консумираното от тях електричество. С преодоляването на този хуманитарен и икономически проблем, пренебрегван в продължение на много години, се заема EVN Bulgaria, дъщерно дружество на австрийската ютилити компания, която придобива през 2004 г. електроразпределителните дружества в Югоизточна България и наследява дълговете, частичния режим, повредената електрическа мрежа и проблематичните отношения с клиентите. С последователна политика и милиони инвестиции от страна на ЕВН през 2013-а г. вече 98% от съкварталците си плащат редовно тока.
По време на кметуването на д-р Иван Чомаков (1999 – 2007 г.) положението в квартала е дотолкова безконтролно, че се е превърнал на „държава в държавата“, твърди самият той. Последваха десетки акции против незаконното строителство – Багерите пак влизат в Столипиново.
След 2007 година, когато България стана част от Европейския съюз, жителите на Столипиново започнаха да търсят по-добри възможности за себе си и семействата си.

В сезона на сватбите в Столипиново – ВИДЕО
Особено през последните години хиляди столипиновски роми заминаха за Германия. В квартала ги наричат „германците“ – гастарбайтерите, които променят махалата към по-добро.
„Тези, които се завръщат за известно време, носят със себе си нови перспективи и разсъждения, които вдъхновяват недоволство към статуквото и начина на управление на квартала„, пише кварталната медия filibeliler. Колегите са категорични, че „Общината, която е отговорна за развитието и благополучието на Столипиново, злоупотребява с мястото, използвайки го единствено и само за политически пияр и обещания, давани по време на избори„.
Днес официално се твърди, че столипиновци са над 40 000, а неофициално се говори за 80 000. Единици са тези, които знаят и се интересуват от историята на квартала.

Пазарът в Столипиново е най-голямото тържище за официални дрехи
Западни анализатори още наричат Столипиново „Срамното петно на България“ и „кварталът с най-компактно ромско население в Европа“.
За какво мечтаят момичета от Столипиново?
Според дигиталната енциклопедия Уикипедия: „Столипиново е квартал в източната част на гр. Пловдив, на южния бряг на река Марица. Това е най-голямото градско гето в България с близо 40 000 души население.[1] Голямото мнозинство от жителите са цигани мюсюлмани, традиционно наричани миллет и самоопределящи се като турци.[2] Друга основна група, включваща по оценки 15-20% от жителите, главно в североизточния край на квартала, са цигани християни, в наши дни основно евангелизирани, които са традиционно наричани бургуджии и се самоопределят като роми.[2]„
Снимки: архив Под тепето
Публикувайте за липсващите (Отраднати) МИЛИАРДИ, от управляващите (БЪЛГАРИ ЮНАЦИ) стига със Столипиново за журналистите като вас ви трябват само публикации ГЕТА, защото ви плащат (БЪЛГАРИ ЮНАЦИ) за да не знаят народа къде са милиардите от ЕС и платените ДДС-та от народа.
Защо нищо конкретно не публикувате, ами кредитните милионери, фалиралите заради тях банки ????
Столипиново най-убавия квартал.Няма пумаси
Защо няма статия
Как се появи мафията, и кои са членовете и?
Как общината Ракетира гражданите ????
Как с 100 лева заплата станаха собственици на ресторанти,хотели,заводи,фабрики ¿?
СТИГА СТЕ НИ БУДАЛКАЛИ