Източната порта блесна след 45-годишно неглижиране
След 45-годишно незаслужено неглижиране и подценяване античният комплекс Източната порта на Филипопол най-накрая отвори врати за посетители във вида, в който трябва да е- консервиран, реставриран и крайно любопитен. Археологическият обект вече посреща първите си гости, след като тази сутрин бе официално открит с кратка церемония.
„Пловдив се сдоби с още една перла в туристическата огърлица на града“, каза археологът Мая Мартинова, работила дълго време по пълното разкриване на културните пластове и тайни на Източната порта. Тя бе заедно с колегите си археолози и реставратора Никола Стоянов- екипът, който даде нов живот на обекта с работата си по проекта „По крепостните стени на Филипопол“. Да види напълно завършен и открит археологическия комплекс не дочака авторката на проектантската част- арх. Галина Пировска, която се спомина в началото на октомври. На събитието дойде семейството й.
„През 1977г. година на това място трябваше да се строи стоматологична поликлиника. но се разкри това културно-историческо богатство. В следващите 45 години тук се извършваха спорадични проучвания, но обектът бе незаслужено неглижиран и неподдържан. За да дойдат последните няколко години и проектът „По крепостните стени на Филипопол““, каза археологът Мая Мартинова.
Тя припомни, че комплексът е изключителен с това, че има запазена с автентичната си настилка най-широката антична улица- цели 13 метра. Освен това има разкрити пластове от елинистичната епоха от 4-3 век преди Христа. По-късно на място се прави почетна арка в чест на идването на император Адриан във Филипопол, а после се изгражда и крепостната стена по време на Марк Аврелий. Внушителният комплекс, много автентични елементи от който виждаме на мястото им и днес, е изграден след хунските нашествия.
“ Това е археологически комплекс, с който може да се гордее всеки град“, добави Мая Мартинова.
Обектът е напълно завършен, като все още не са поставени една или две информационни табла, а един от предпазните стъклени панели вече е счупен. На откриването му днес присъства и почти цялата градска управа, както и предния ръководен екип на общината, воден от бившия Здравко Димитров. Кметът Костадин Димитров благодари на предшествениците си за работата по реализиране на проекта „По крепостните стени на Филипопол“ и посочи, че той е пример за приемственост. Подчерта, че обектът е напълно завършен не само вътре, но и вън, благодарение на дейностите на район Централен по облагородяване на цялата зона наоколо.
Кметът Димитров подчерта пред журналистите, че се очаква и откриването на другия обект, консервиран и реставриран по проекта с европейски средства- Небет тепе. Там се изчаква крайното становище на Министерството на културата. Предстои и отварянето на тунелите под Одеона, както и сцената му за събития.
Мая не е вталена