АктуалноЖивотЗабавлениеКултураНовини

Гощават с леща по латински посетителите на фестивала „Пловдив- древен и вечен”

Събитието вкарва в машина на времето съвременния град  с възстановки, демонстрации на бойни умения, музика и кулинария

Пловдив влиза в машина на времето тази седмица. Фестивалът „Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство“ ще върне съвременния град в Античността, Ранното и Късно Средновековие с възстановки, демонстрации на бойни умения на земя и от кон, музика, кулинария. Основната част от програмата ще се състои в парк Лаута, а фестивалът ще бъде открит с атрактивно дефиле по Главната улица в петък и гладиаторски битки в Римския стадион.

Над 170 участника от България и съседни балкански държави, преоблечени като римляни, траки, готи и българи ще пресъздадат моменти от живота, бита, битките и занаятите от различни периоди. Започваме в петък, 25 септември и ще продължим до неделя. Всеки ще може да се научи да стреля с лък, да върти меч или пък да кове желязо, стига да посети фестивалната зона в Лаута, обявиха в парка днес организаторите на събитието.

Там ще бъдат представени армиите през различните епохи. Ще има исторически възстановки, археолози, историци, занаятчии, майстори на древни военни изкуства, художници, музиканти, поети, които ще покажат историческото наследство на земята, по която стъпваме. Това няма да е театрално представление, а истински възстановки, които ще въвличат и малки и големи в дебрите на историята.

Под дърветата в Лаута ще бъдат оформят лагери „Античност”, „Ранно Средновековие” и „Късно Средновековие”. Ще видим римски граждани и матрони, гладиатори, роби, легионери, сурови средновековни воини, номади, боляри и деспоти, рицари и френски трубадури, всичко това под знамената на участващите групи за исторически възстановки от страната и чужбина, огласено от музика и съпроводено с танци. Особено интересна ще е възстановката на въвеждането на деспината на деспот Алекси Слав през 13 век. „Ще пресъздадем дори начина на общуване, характерен за това време”, обещават организаторите. Те подчертават, че работят по възстановяване историята на Пловдив и региона. Не случайно ще бъде специално представен периода на филипополското херцогство. В рамките на това представяне ще се готви специална леща по латински, каквото е било влиянието в региона през 13 в. С гозбата посетителите ще гощава културологът и историк Петя Крушева.

„Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство“ се организира от сдружение „Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство“ и Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол.

Фестивалът се осъществява с финансовата подкрепа на община Пловдив и е част от културния календар на града за 2020 година.

Цялата галерия вижте в КАПАНА

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина