ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Актуално

Българската вейп асоциация: Електронните цигари у нас са безопасни и качествени

Доклад на Агенцията по обществено здраве на Англия показва, че вейп устройствата са най-успешното средство за отказ

Електронните цигари удоволетворяват никотиновия глад и имитират самия ритуал на пушене, което улеснява преминаването на пушачите към по-малко рискова алтернатива и ги води към пълен отказ от тютюнопушене, заяви Българската вейп асоциация.

Пловдивчаните Любомир Серафимов и Димитър Гигов – представители на вейп асоциацията у нас участваха заедно с водещи международни и български експерти във виртуален медиен семинар на тема „Въпроси и отговори за електронните цигари: Експертите имат думата“, организиран от „Арбилис“. Онлайн събитието събра във виртуално студио водещи международни и български специалисти заедно с близо 100 участници от 20 държави на 4 континента.

У нас пазарът на електронни цигари е много малък – около 1%, според последните официални данни от Евробарометър. Част от причините са липсата на добра регулация при въвеждането им на пазара преди 10 години, когато много хора са останали разочаровани от качеството на продуктите тогава, заявиха от асоциацията.

„Когато се появиха електронните цигари, това не беше мода, но имаше скоро наложена забрана за тютюнопушене на закрити места. Имаше куп продукти, които не ставаха за нищо, защото нямаше регулация. Това доведе до разочарование сред потребителите, понеже част от тях попаднаха на много ниско качество. Това е една от причините потреблението да е толкова малко и към този момент“, обясни Гигов – управител на „Гига Трейд БГ“.

Към днешна дата обаче ситуацията е коренно различна, категорични са от Българската вейп асоциация. Всички направени законови промени защитават крайния потребител от некачествени продукти с неясен произход и гарантират, че продуктите у нас отговарят на най-високите критерии за качество и безопасност. Всички вносители и производители се регистрират в Министерството на икономиката. Списъкът е публичен и потребителите могат по всяко едно време да проверят дали дадена фирма има право да извършва подобна дейност.

Разтворите за електронни цигари да не се купуват от улицата

За производството на течности за електронни цигари, производителите имат задължението да използват само съставки с най-висока степен на чистота, които не представляват опасност за здравето. Затова експертите препоръчват разтворите за електронни цигари да не се купуват от улицата. Гигов посъветва вейпърите да търсят надписите на български език върху тях, на които всички детайли трябва да са упоменати.

„Никотиновата течност, също позната като „електронна течност“ (e-liquid), обикновено съдържа 5 съставки – вода, пропилен гликол, растителен глицерин, аромати и никотин. Всички съставки, освен никотина, се използват и в хранително-вкусовата индустрия. Никотинът, който се използва в течностите, може да е синтетичен или извлечен от тютюн. И в двата случая е с фармацевтично качество и чистота минимум 99,5%“, обясни Любомир Серафимов от Българска Вейп Асоциация.

Електронните цигари са по-малко вредната алтернатива за пристрастените пушачи

Поне 30 авторитетни заключения на различни авторитетни институти и организации през последните 3 години от цял свят – САЩ, Германия, Англия, Дания, Холандия, сочат,  че никотин- набавящите продукти са по-малко вредни от тютюнопушенето. Това заяви Вержиния Джевелекова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността“ във Филип Морис България, която представи последните научни изследвания за електронните цигари и официални становища на регулаторни и здравни агенции.

Само част от цитираните експертни оценки са на организации като СЗО, Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), организацията Action on Smoking & Health (ASH), Агенцията по обществено здраве на Англия (Public Health England), посочи Джевелекова и обобщи: „Ако пушачите си набавят никотин в по-малко вредна форма от цигарите, животът на милиони хора по света може да бъде спасен.“

Американската агенция по храни и лекарства FDA например казва: „Виждаме възможността електронните никотинови цигари да станат по-малко вредна алтернатива за пристрастените пълнолетни пушачи, които искат да продължат да имат достъп до удовлетворяващи нива на никотин без много от вредните ефекти, които причинява горенето на тютюна“, обясни още Джевелекова.

Налице са убедителни доказателства, че пълната замяна на горящите тютюневи цигари с електронни системи със и без никотин намалява излагането на множество токсини и канцерогенни вещества, които се поемат от горящите конвенционални цигари”, сочат още данните на престижните институти и организации.

Джевелекова цитира данни на международната научна мрежа Кохрейн, която анализира данните от всички проведени научни изследвания по целия свят и публикува резултатите на база на тези метаанализи: “Електронните цигари са  95% по-малко вредни от конвенционалнитецигари. Рискът за околните от изпаренията е пренебрежим спрямо цигарения дим. Хроничният риск от ракови заболявания, причинени от употреба на електронни цигари, е оценен под 0.5% в сравнение с риска от пушене, се казва в доклада на научната мрежа Кохрейн, сподели Джевелекова.

 „Агенцията по обществено здраве Public Health England обяви официално независим експертен преглед на наличната научна информация  за електронните цигари и заключението е, че тези продукти са значително по-малко вредни за здравето от тютюнопушенето и имат потенциала да помогнат на пушачите да спрат цигарите“, заяви Вержиния Джевелекова.

 

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина