
Законопроект за посредниците при сделки с недвижими имоти предвижда създаването на национален регистър към Агенция по вписванията и сериозни глоби за некоректни брокерски практики
Национално сдружение брокери на имоти застава зад законопроекта на ГЕРБ за посредниците при сделки с недвижими имоти, който бе внесен в Народното събрание за разглеждане и гласуване съгласно установения ред. Според брокери от цялата страна Законопроектът е справедлив, навременен, балансиран, отразява предизвикателствата в бранша, дава възможност за развитие на сектора и в същото време ограничава недобросъвестните играчи на пазара.
От Национално сдружение брокери на имоти (НСБИ) приветстват предложението агенции и брокери на недвижими имоти да упражняват своята дейност, само ако са вписани в Национален регистър към Агенцията по вписванията, както предвижда Законопроекта. Целта е да бъде предоставена публичност за лицата, които предлагат посреднически услуги: за тяхното образование, опит, професионална специализация и наложени санкции, така че клиентите да могат да направят информиран избор на посредник, ако решат да ползват такива услуги.
Право да извършва посредническа дейност при сделки с недвижими имоти ще има всеки, който е вписан в Националния регистър, има средно образование „Брокер”, специалност „Недвижими имоти”, придобито в свободно избрано учебно заведение или има висше образование и притежава нужния опит, пише в проектозакона. Брокерът не трябва да е осъждан и задължително трябва да има сключена задължителна застраховка „Професионална отговорност”, като такава ще трябва да има и всяка агенция за недвижими имоти.
В законопроекта се предвижда задължение на брокерите да поддържат и постоянно да повишават квалификацията си, като се включват в професионални обучения с минимална продължителност 20 часа годишно в свободно избрана, лицензирана от Министерство на образованието, обучаваща организация. Професионалните обучения трябва да отговарят най-малко на изискванията за основна и специална компетентност, посочени в „Български стандарт за изискванията относно предоставяне на услуги от брокери на недвижими имоти“ БДС EN 15733. Участието в периодични професионални обучения е условие за подновяване на регистрацията на брокерите на всеки две години и за упражняване на дейността.
От НСБИ подкрепят и предвидените санкции за публикуване на недостоверни оферти, за премълчаване на недостатъци на имотите, както и за всякакъв вид порочни практики, прилагани понастоящем от некоректни играчи на пазара на имоти. Например, ако агенция публикува невярна (заблуждаваща) реклама, глобата ще бъде от 5000 до 50 000 лева, а за същите нарушения брокерът ще търпи санкция от 1000 до 10 000 лева и лишаване от правото да упражнява професията от 1 месец до две години.
Физическо лице, което посредничи без да е вписано в регистъра, ще се наказва с глоба в размер от 5 000 до 15 000 лв., а юридическите лица – с имуществена санкция от 50 000 до 500 000 лв., предвижда Законопроекта.
От НСБИ са убедени, че предвидените санкции ще имат възпиращо действие и постепенно ще доведат до отпадане на некоректните и случайни участници от пазара на недвижими имоти.
Отношенията между посредници и клиенти ще се уреждат с договор. В защита на посредниците законът предвижда възможност за снабдяване със заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист срещу срещу некоректни клиенти, които не изпълняват своите договорни задължения.
От „Национално сдружение брокери на имоти” вярват, че професионалистите и експертите в бранша на недвижимите имоти трябва да имат един общ стремеж – да се изработят и утвърдят ясни и точни правила за работа, при нарушаването на които думата да има съдът и Комисията за защита на потребителите, а не други брокери. Търговията и управлението на недвижимите имоти веднъж завинаги да скъсат с определението „сив” и „рисков” сектор. Заедно с държавните институции да се постигне съгласие за стройна регулация, за да се облекчат проблемите на хората, да се увеличат приходите в държавната хазна и да се снижи максимално риска както за клиентите, така и за коректните брокери. В развитите държави трудът на брокерите на имоти е престижна и отговорна професия, която има ясни правила. Ясните правила дават спокойствие и сигурност на работещите в бранша и клиентите, дават гаранции за прозрачност и отговорност, допълват от „Национално сдружение брокери на имоти”.
Недвижимите имоти са предизвикателство и проблем на всеки българин. Според актуалните данни на Националния статистически институт над 91 % от българите имат собствен имот. Към 31.12.2023 жилищата в България са над 4 милиона (4 001 873).
***
„Национално сдружение брокери на имоти” е учредено на 13 април 2013 г. Към момента в Сдружението членуват над 250 агенции за недвижими имоти от цялата страна. Сдружението цели защита на потребителите на посреднически услуги и правата и интересите на своите членове чрез приемане на специален закон за брокерите. В Управителния съвет на Сдружението са брокери с доказан богат опит в бранша и практика на българския и международния пазар на недвижими имоти.
Купил съм пет имота без брокер.За какво ми е ?Задаваш им въпроси те вдигат рамене.После дай комисионна
Първо да оперем на гербоците заграбеното,па ше видим после.