Изоставеният Пловдив: Безпрепятствен достъп руши археология в Стария град
Пловдивчанин сигнализира за нередности в централната градска част, касаещи значителен обем археологически находки, които от години се рушат и погиват в частен имот
Пловдивчанин ни изпрати тези снимки, които показват състоянието на частен имот, намиращ се на ъгъла на улиците „Митрополит Панарет“ и „Душо Хаджидеков“, в подножието на Стария град в Пловдив.
„В границите на имота се намират значителен обем археологически находки, които от години се рушат и погиват, а собствениците явно не желаят да предприемат нищо за консервирането им. Те бяха открити при строежа на сграда в имота и бяха разкрити с цел заснемане и консервация. От снимките е видно, че състоянието им към момента е трагично, а и не са предприети адекватни мерки за осигуряване на безопасно преминаване покрай дълбокия изкоп, в който те се намират.
Поставената отдавна временна строителна ограда е полу пропаднала, а на места дори няма никаква преграда между изкопа и тесния тротоар, по който се движат пешеходци. Обръщам Ви внимание, че дори въпросната строителна ограда да бъде изправена, тя не осигурява сигурност на преминаващите, тъй като не е анкерирана или стабилизирана по друг начин, така че да може да задържи някакъв натиск„, пише в сигнала си Чило Попов. Той е изпратен освен до Под тепето и до кметството на район Централен, зам.-кметът Анести Тимчев, шефът на Общинското ФБР и председателят на групата общински съветници от ДБ – Веселина Александрова.
В писмата си до институциите, гражданинът моли да предприети мерки за обезопасяване на имота, както и за привеждането му във вид, адекватен за центъра на град Пловдив и съхраняващ ценните археологически находки на територията му.
От отговора на кмета на район „Централен“, получен в законоустановения двуседмичен срок, става ясно, че за горецитирания адрес е издадено разрешение за строеж на триетажна жилищна сграда и едноетажен мултифункционален културен център. Въпросният проект е съгласуван с Министерство на културата и в него е предвидено експониране на разкопките, сочи проверката.
„Районната администрация установи контакт със собственика на терена, от който получихме уверение, че имотът ще бъде обезопасен с ограда по време на строителството,“ заяви кметът на Централен Георги Стаменов.
Пловдивчанинът Чило Попов обаче не е удовлетворен от получения отговор. По думите му, имотът се намира в това състояние от години и по всичко е видно, че след като е била построена жилищната сграда, никой няма намерение да довърши експонирането на разкопките.
„Уверението на собственика не е никакъв правен термин, а разградената ограда представлява реална опасност ежедневно! От отговора Ви разбирам, че имотът ще бъде обезопасен след започване на строителните дейности, а те не започват вече с години. Това означава ли, че ще бъде търпяно сегашното състояние, докато някой реши да започне работа по експонирането?
Моля Ви, още веднъж да предприемете действия за принуждаване на собственика да огради имота със стабилна и безопасна ограда, както и да съхрани и консервира разкопките, които стоят разкрити и времето и атмосферните условия разрушават ежедневно.
Напомням Ви, че отговорностите Ви изискват не само да пишете формални отговори в срок, а да предприемете реално действия при очевидните нередности!“
Алах ,алах къде пак блеят управниците