Ало, Общината ли е? Априлското въстание се обажда?

Общината не намери сили да премахне павилионите до паметната плоча на Априлци, нито да я премести с 5 метра в градинката
След броени дни признателният български народ ще отбележи 149 години от избухването на
Априлското въстание. Честването ще е на празничния 1 май 2025, тъй като датата 20 април по нов стил се пада на първи идния месец. И тази година, също както миналата, паметната плоча в Пловдив на загиналите в кървавопотушеното въстание отново ще бъде подмината от официалната церемония. Досещате ли се защо?
Под тепето не веднъж е повдигало темата Защо паметникът за Априлското въстание в Пловдив е в подлез и как през последните години Почитаме априлци със сладолед, баници, дюнери и бар маси.

В тази обстановка паметникът помни и цветя в бирени бутилки от официалното честване на паметта на загиналите през 2023-а.

В тази връзка групата на общинските съветници от БСП за България припомня, че още през ноември 2024 г. е входирала предложение за преместване на паметника на загиналите в Априлското въстание, който се намира върху стената на подлеза на Малката главна, до градинката на аптека „Марица“, по посока на Пешеходния мост. Тогава те също изтъкнаха, че мястото на паметника не е в непосредствена близост до магазини и хладилна витрина с напитки и дюнер.
Предложението им бе паметникът да се премести с няколко метра навътре в градинката и около него да бъде поставено подходящо осветление и озеленяване.
„Мнозинството в местния парламент тогава трансформира предложението ни в „преместване на временните търговски обекти“ за освобождаване достъпа до плочата на Априлци. За съжаление, Общината не намери сили да премахне магазините и павилионите за хранене до паметната плоча на Априлци – нещо, което не можем да не отбележим сега, в навечерието на една от най-светлите дати на българската свобода„, коментира пред репортер на Под тепето председателят на групата на социалистите инж. Калин Милчев.
Припомняме, че в началото на месец април т. г. павилионите с храни и напитки, непосредствено до паметника изчезнаха, а на тяхно място се появи поредният обект за аксесоари за мобилни телефони (виж снимката на корицата). Поне може да го наречем по-благоприличен съсед на загиналите.
Още по темата четете в статията За паметниците и хората… – Или защо управата на Пловдив се прави, че не вижда паметника на избитите в потушаването на Априлското въстание? Лесен ли е отговорът?
Госпожо с 30 години опит, моля да попитате кой е поставил павилионите, които не са преместваеми обекти, а масивни конструкции? Ама не можете да питате, защото ви е приятел.
35 години евроатлантизъм