АктуалноЖивотЗабавлениеЗабравеният градНовини

6 милиона от Европа за социализирането на Небет тепе и Източна порта

Общината дофинансира проекта „По крепостните стени на Филипопол” с 2 милиона лева

На 17 юни се организира второ обществено обсъждане на техническия проект за консервация и реставрация, който вече е одобрен от НИНКН

Общината привлече 6 милиона лева от Европа за реализирането на дългоочакваната социализация на Небет тепе и Източната порта. Новината съобщи днес кметът Здравко Димитров. Администрация кандидатства за десет милиона към оперативна програма „Региони в растеж” за реставрация и консервация на двата знакови обекта, обединени в общия проект „По крепостните стени на Филипопол”. В крайна сметка ще бъдат усвоени малко над 6 милиона лева европейски средства, а общината ще участва с над два милиона дофинансиране. Договорът с управляващия орган МРРБ е подписан, след като техническият проект вече е одобрен от НИНКН. Той ще бъде представен на второ обществено обсъждане на „По крепостните стени на Филипопол”, което е насрочено за 17 юни.

„Небет тепе е проект от десет години. Пловдив тогава изпусна за 15 минути да усвои европейски пари и да реализира този важен обект. Затова се гордеем с това, което постигнахме с „По крепостните стени на Филипопол”, каза видимо доволен днес кметът Здравко Димитров.

Заради по-малкото привлечени средства от оперативната програма, най-вероятно от проекта за Небет тепе ще отпадне и без това спорната нова постройка за информационен център.

„Техническото задание е съгласувано от НИНКН и ще бъде подложено на дебат на общественото обсъждане на 17 юни, където ще бъде представено и самоучастието на общината. След това ще има конкурс въз основа на техническия проект и ще се пристъпи към инженеринг. От определянето на изпълнител срокът за изпълнение на двата обекта е 2 години. Ще използваме мнението на гилдиите относно проекта след избора на изпълнител”, обясни зам.-кметът Анести Тимчев.

Предвиждат се археологически разкопки от източната страна на Източната порта в търсене на арката, за която има очаквания, че се крие под земята.

„Няма да има никакви бутафории. Говорим само за консервация и реставрация”, подчерта директорът на ОИ „Старинен Пловдив” Богомил Грозев.

„Ще представим как са изглеждали обектите в пълнота чрез виртуална реалност и 3D. Смятаме, че това е най-елегантният начин за визуализация”, каза кметът на Централен Георги Стаменов.

Администрацията е категорична, че ограждане на Небет тепе и вход за обекта няма да има.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

9 коментари

  1. Ето затова назначиха калинката – говорител на новините , за да доопраскат нещата на местно ниво, гербаците – паяци нямат умора да крадат и Освояват, все пак си имат мастити съветници- Гела, пееф, Дръндар и Буда Шефа на Зайчарника и Севда ТиВи…закривай Кочината!

  2. Неглиже, вождовете, без връзки тръгнали, без маски, скоро и без пижами ще се фотиграфирват . . . въпреки свеж софийски Набор опростача Градът

  3. НАЙ-ВЪЗМУТИТЕЛНО БЕШЕ НАМЕРЕНИЕТО НА МАМИН ИНдЖИЕНРИНГ ИМПЕРИАЛиста да прибави към варварската кошара околовръст на Античния даже и непрозрачна престилка – да не би някой да надзърта без да плаща…
    Тия неща по света -а и по начало- са и са били винаги отворени и достъпни, по принципа ХЛЯБ И ЗРЕЛИЩА!
    (Той с механотехникумски замах се е изказвал публично пред гости, че щял бил да изгради покрив на Античния. Да го преизберем ГЕРБавия, че заради токчетата на мамка му да подобри и калдаръмите и асфалтира Хисар Капия!)

    1. „…Администрацията е категорична, че ограждане на Небет тепе и вход за обекта няма да има….“ ВХОД ЗА „ОБЕКТА“ както за Античния ако въведат КлептоКратите = нали тогава съсипват игричката на Корпорация ЧЕРВЕНОТО МУЛЕ с Къща-Музей „Начо ДИКТАТУРАТА“ = първата българска МУТРА? 1965?

  4. A? „… в търсене на арката, за която има очаквания, че се крие под земята. „Няма да има никакви бутафории. Говорим само за консервация и реставрация”, подчерта директорът на ОИ „Старинен Пловдив” Богомил Грозев….“ А? КАКВО ЗНАЧИ АРКА, БЕ ШЕФЕ? ТИ МАЙ ОТ ГОРИТЕ ИДВАШ, НЕ ОТ КОНЬОВИЦА: АРКАТА =ЗА РАЗЛИКА ОТ АРХИТРАВА КОЙТО МОЖЕШ И ДА ГО НАМЕРИШ -АКО ГО ИМА- Е СГЛОБЕНА ОТ ЕДИНИЧНИ КАМЪНИ ИЗВИВКА.
    Нямало да има оперети: от показаните 5 ПЕТ колони колко са намерени in situ? С капители и финтифлюшки? Или отново както на „форума“ ще отливаме стоманобетони? Или за по-изгодно ще поръчаме от Хонг Конг заедно с Ново Селските ДИНОЗАВРИ?

    1. Не личат на картинката добре, но не са само 5 ПЕТ колоните (к’ви пет лева?) – те били 7 СЕДЕМ, отсрещните са срамежливи, ала хвърлят сянка. Елементарно, Уотсън!

      При такова изобилие на ‘фтентични колонади ще имаме и ЗА ИЗНОС даже, я към Хонг Конг, я към Ново Село. Може и към София, там в Ларготе имат празноти (г-н Грознев може да има и … ВРЪЗКИ?)

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина