ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноБългарияГласовеМненияНовиниПод лупаРазследванеСъдТемида

Съдът в Страсбург: Да се осигури настаняване на ромите от Войводиново

Европейският съд по правата на човека даде приоритет на жалбата на общо 55 души, съобщиха от Българския Хелзингски комитет, който осигурява правна помощ на ромите с незаконни къщи в пловдивското село. От прессъобщението на БХК става ясно, че сред жалбоподателите е и семейството на братята Борис, на 17 години и Асен, на 21, Пакетови, които получиха условни присъди за побоя над 33-годишния военнослужещ Валентин Димов на Богоявление и запалиха етническо напрежение във Войводиново.

Вижте пълният текст на съобщението:

„Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ, Съда) определи на 24 април 2019-а година  привременни мерки на българското правителство по силата на чл. 39 от Правилника на Съда по отношение на 16 лица, роми, бивши жители на с. Войводиново, повечето от които деца, които бяха прогонени от домовете си на 6 януари 2019 г. Тези лица са част от общо 55 лица от Войводиново, жалбоподатели по делото Пакетова и други срещу България (жалба № 17808/19), съобщиха от Българския Хелзингски комитет.

Определените на българското правителство мерки от Съда са в три посоки:

  1. да предприеме необходимото за алтернативно настаняване на жалбоподателите, като гарантира, че тези от тях, които са деца, няма да бъдат излагани на условия, които са нечовешки/унизителни в нарушение на чл. 3 от Европейската конвенция за правата на човека (Конвенцията);
  1. да предприеме мерки за разглеждане на техните молби за общински жилища, които те са подали в средата на февруари до кмета на общ. Марица, обл. Пловдив, но на които не са получили отговор досега, въпреки че с искането им са сезирани също областният управител на Пловдив и министърът на труда и социалната политика;
  1. да информира съда по най-бърз начин за изпълнението на тези мерки.

В случай, че правителството не изпълни тези мерки, Съдът ще намери нарушение на чл. 34 от Конвенцията.

По отношение на останалите 39 лица, жалбоподатели по делото, Съдът не указва привременни мерки, но дава приоритет на жалбата, което означава, че тя скоро ще бъде комуникирана на българското правителство.

Жалбоподателите по делото получават правна помощ от Българския хелзинкски комитет.“

Писмото до медиите, изпратено от БХК, е илюстирано със снимки на „жилище в Столипиново, където едно от избягалите от с. Войводиново семейства се е настанило.“ 

Използваният глагол – „настанило“, навява по-скоро на мисълта, че става дума за самонастаняване.

Снимки: БХК.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Предлагам цялата територия и жилищния фонд да се предостави на ромите, емигрантите и всички спешно нуждаещи се обездомени хора. За да задоволим справедливите изисквания на Страсбург, Брюксел, Пакетова, БХК и други демократстващи. А българите да се преселят на двата полюса с право на безплатно иглу….и строго съблюдаван лимит за лов на бели мечки, тюлени, моржове,риби и останалите съедобни живи все още твари….

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина