Понеделник бе денят, в който Япония се сблъска с ново голямо земетресение, с магнитуд 7,5 по Рихтер. Този път епицентърът беше на западното крайбрежие на страната. Инцидентът предизвика сериозни последици, с десетки загинали и продължаващи спасителни операции.
Независимо от предупреждението за цунами, не се съобщава за големи наводнения, но страхът от вторични трусове продължава да обезпокоява. Спасителните екипи се борят с разрушени пътища и инфраструктура, което усложнява достъпа до пострадалите.
Япония не е новак в справянето с тежките последици от земетресения. Според Националната администрация за океаните и атмосферата, страната е изпитала четвъртия най-голям брой големи земетресения от 1990 г. насам, с общо 98 събития. С този брой Япония заема впечатляващо място в световната класация, като се има предвид и нейният размер.
Февруари миналата година напомни за силата на природата, когато Турция и Сирия станаха свидетели на тежки земетресения, които отнеха живота на близо 60 000 души. Турция, също често изправяща се пред силни трусове, е една от най-податливите държави в света, регистрирайки 62 големи земетресения от 1990 г. насам.
Иран, съседна на Япония, също е в топ класацията на земетресенията с 6 значими труса, включително два през февруари 2023 г. Тези статистики подчертават факта, че някои региони на света са по-податливи на земетресения, които засягат живота и стабилността на обществата.
Азия е една от най-засегнатите части на света. Китай и Индонезия са лидери в броя на земетресенията за периода от 1990 г. насам, с 186 и 166 съответно. Италия също е на фокус в Европа с 23 земетресения, като стана ясно, че опасността от природни бедствия е глобален проблем, който изисква съвместни усилия за предпазване и възстановяване.