ЖивотЗабавление

Дядо, дъщеря и внучка заедно в час в училище „Найден Геров”

60 възрастни жители на Столипиново се обучават по програмата Втори шанс в школото

Проект цели да наложи образованието като ценност сред населението в малцинствения район

Тържеството в коридора на училище "Найден Геров"Три поколения в едно семейство учат под един покрив в училище „Найден Геров”. Това се случва все по-често с работата по програмата Втори шанс, която успешно се налага в школото. Имаме случаи, в които дядото е в 12-ти клас, дъщеря му е във втори клас, а внучката е в първи клас. Над 60 души от района на възраст от 18 до 55 г. се възползват от предоставената възможност и имат шанса да получат документ за завършена начална образователна степен. Търсещите нов шанс за успехи са уникални със своята съдба, като най-често те не са се образовали по социални причини, стана ясно днес, навръх Международния ден на ромите. Празникът бе честван в училище „Найден Геров” както от най-малките възпитаници на школото, така и от някои от най-възрастните ученици там.

Заетостта при нас е над 80 процента. Проблемът е, че имаме около 10 процента текучество годишно. Ученици прекъсват по различни причини, като най-честата е заминаване в чужбина с цялото семейство. Имаме 1400 деца във всички форми на обучение, каза директорът на „Найден Геров” Емил Начев.

Събитието в училището днес бе организирано от екипа, работещ по проекта „Всички заедно – за по-добро образование и здраве“, реализиран от Община Пловдив по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички), с финансовата подкрепа на Българо-швейцарска програма за сътрудничество. Десетки малчугани от начален курс изнесоха представление пред родители и жители на Столипиново. Имаше народни танци, поетични рецитали, класически и латиноамерикански танци. Празникът се проведе в коридора на втория етаж на „Найден Геров” заради липса на нормални условия. Импровизираната сцена бе твърде тясна за ентусиазираните деца. Този проблем скоро ще бъде решен, казаха от екипа по проекта. Той предвижда изграждането на съвременен Образователен център в двора на двете училища „Найден Геров“ и „Кирил Нектариев“ до края на тази година. Той ще бъде построен на мястото на старите столова. Там ще се провеждат разнообразни извънкласни дейности, които имат за цел да се намали броят на отпадащите ученици от малцинствен произход. Ще се провеждат културни, образователни и спортни събития.

Общата стойност на проекта е над един милион лева, като 400 хиляди лева от тях ще бъдат инвестирани в израждане на Образователния център. Той ще е на площ от 300 квадратни метра и ще бъде направен от олекотени елементи, обясни Мария Андонова, ръководител на проекта. С него ромчетата от квартала ще изучават допълнително български език, ще ходят по културни събития и сами ще участват в такива. „Всички заедно – за по-добро образование и здраве“ ще продължи до 2018г., като ще наблюдаваме резултатите от дейностите. Целим чрез въвеждането на нови практики, които могат да станат и държавна политика. Жителите на района трябва да осъзнаят, че образованието е ценност. Днешните деца в Столипиново растат сред родители, които не могат да пишат, не знаят добре български. Цели семейства са научени да живеят на социални помощи и са свикнали с мисълта, че образованието не е ценно. Това целим да променим, допълниха от екипа на проекта.

Причината той да бъде подпомаган финансово от Швейцария е, че необразоваността на българските роми очевидно не са проблем само на България.

Образованието и инфраструктурата не изчерпват програмата. Включен е и здравен пакет от мерки, фокусирани върху неосигурените жители на малцинствения район. Двама здравни медиатори ще правят мост между медицинските специалисти по проекта и ромското население. Основният акцент ще е работа върху семейното планиране.

 

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина