Измервателните станции установиха превишения на фините прахови частици
Въздухът край Шишманци започна да става опасен за здравето на хората в трите села наоколо вследствие на пожара в депото за отпадъци, който продължава да гори. Резултатите от първото 24-часово измерване на качеството на въздуха от мобилната автоматична станция, поставена в село Шишманци заради пожара в депото за неопасни отпадъци, показват превишение на средноденонощните стойности на фини прахови частици (ФПЧ10). Данните сочат 59 µg/m3 при алармен праг 50 µg/m3.
При останалите показатели няма превишения. Отчетените стойности на серен диоксид са 12 µg/m3 (при допустими 350 µg/m3), на азотен диоксид – 16 µg/m3 (при допустими 200 µg/m3) и на въглероден оксид 0,5 mg/ m3 (при допустими за 8 часа 10 mg/ m3. Предстои утре да станат ясни и окончателните данни за стойностите по показателя сероводород.
Непрекъснатите замервания на качеството на атмосферния въздух в района ще продължат до нормализиране на ситуацията. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Пловдив уведоми Регионалната здравна инспекция за резултатите от мониторинга, за да предприеме действия по компетентност.
Днес при проверка на „Депо за неопасни отпадъци и Инсталация за биологично разграждане по закрит способ“ в Шишманци РИОСВ – Пловдив състави предписания за предотвратяване риска от бъдещи пожари. В проверката участваха и представители на МВР. Освен контрол по документи, експертите направиха и оглед на Клетка 1 на депото, която не е засегната от пожара, както и на инсталацията за биоразграждане.
Експертите провериха изпълнението на условията в комплексното разрешително на обекта. На оператора са съставени предписания за: стриктното спазване на технологиите за уплътняване на материала и запръстяване, както и поддържане на резервни количества земни маси, които да гарантират бърза реакция при пожар. Директорът на РИОСВ въвежда и допълнителна (втора) годишна проверка на инсталацията, която трябва да се извършва преди началото на лятото – през май. Това ще позволи превантивен контрол преди пожароопасния сезон.
През 2017 г. РИОСВ-Пловдив е установила превишения на индивидуалните емисионни ограничения и заустване на непречистени води и е наложила санкция на оператора на стойност 2000 лева.
Ауууу, след дъжд – качулка. Като всичко от отбора на тиквоците.
И кои са тия три околни села? Укриване на информация? Дали е престъпно.
А реални глоби дали ще има?!