АктуалноБизнесГрадътИзбор на редактораКултураНовини

КАБ: Без готов проект няма как да се сравнят строителните оферти

Когато се работи на инженеринг е по-трудно да се сравняват офертите на строителите, защото тепърва ще се изработва проектът – на практика отделните кандидати кандидатстват за строителство на различни проекти и няма как да се сравняват строителните им оферти. Това обясни за „Под тепето“ арх. Чавдар Тенев от Камара на архитектите, които са против концепцията на местната власт да възлага строителството на училища в града на инженеринг.

Той подчерта, че от КАБ не са против тази процедура, тъй като има случаи, в които е разумно тя да се прилага, като даде различни примери, сред които такива, в които изпълнителят има своя технология или определени по-малки поръчки. Случаят с пловдивските училища, обаче, е съвсем различен.

При инженеринга кандидатите се състезават с оферти за изпълнение, като самите изпълнители ще изработят и проекта. Тъй като всеки кандидат изработва свой проект, то сравнението между тях става невъзможно. Ако първо се направи конкурс и се избере проект-победител, то при следващата стъпка строителите ще се състезават за изпълнение на един и същ проект и оценката ще е далеч по-лесна. При инженеринга остават много възможности за корупционни практики, коментира още Тенев.

Това е ясно на всеки в гилдията, обясни още той но допълни, че причината е, че ръководенето на този процес е възложено от кмета на некомпетентни лица. Този процес трябва да се ръководи от главния архитект и съответното архитектурно отделение – дали ще се проектира завод, училище, болница, става дума за един инвестиционен проект и трябва да се ръководи от човек с опит в строителството, а не от кмета по образование. Кметът по образование може да даде насоки и задание от какво се нуждае, но проектът и целият процес трябва да се ръководи от специалисти в архитектурата и строителството, добави още Тенев.

Възлагането на инженеринг в случая не е целесъобразно, защото става дума за сграда от обществено значение, чиито проект е сложен – ако поканите 5 архитекта ще получите 5 различни идеи, не става въпрос за някаква техническа задача, която има само един отговор, коментира архитектът. Важно е за тези обществени сгради да се потърси разнообразие, да се избере най-подходящият от всички гледни точки – като функционална организация на помещенията, като естетика, визия и т.н. В случая строителят ще си направи сам проект, който няма как да бъде обсъждан, разгледан, и няма да е най-доброто решение.

При проектирането на Математическата гимназия има нарушения и в законово отношение. В самата обществена поръчка общината е посочила, че се очаква проектирането да бъде за над 600 000 лева – а в Закона за обществените поръчки изрично е казано, че когато проектните работи са повече от 100 000 лева трябва да има конкурс, допълни архитектът. Има и европейска директива, според която възложителите се задължават, когато изразходват публични средства, да го правят в условия на конкурентна среда.

Впечатление прави и решението поръчката за Математическата гимназия да бъде на поетапно строителство и проектиране, каза още архитект Тенев. Ако строителството може да се прави на етапи, то това няма как да се случи с проектирането. Става дума за комплекс от сгради, които са един цял организъм – те са в единствено и подчинение. Трябва да бъде проектиран целият комплекс и след това да се докаже, че може да се реализира поетапно, но няма как да се проектира само една част, без да има яснота за останалата част от проекта.

Невярно е и твърдението, че изпълнението ще се забави (според думите на зам.-кмета Темелков – с 3 години), ако се проведе архитектурен конкурс, каза още архитект Чавдар Тенев. Средствата са гласувани още през април месец – досега можеха да направят 5 конкурса, коментира той. Въпрос на организация е дали общината ще се мотае и ще си губи времето – няма как процедурата да се забави, тъй като проектирането така или иначе трябва да се случи в някакъв момент.

Той допълни, че предстои обжалване на решението на КЗК, които отхвърлиха жалбата на КАБ по темата с възлагането на проектирането на гимназиите на инженеринг. Жалбата ни бе неуважена, но в становището има изключително непрофесионални обяснения. Но това е символ на завладяната държава – директор на КЗК е Юлия Ненкова, майка на депутат от ГЕРБ и свързана със същата политическа сила, която управлява и Пловдив, коментира Тенев. Отхвърлянето на жалбата е единствено за да не се компрометира властта на тази политическа сила.

Тъжното е, че ако тези хора, които управляват града не бяха толкова самонадеяни, би имало добро развитие за всички, а и самите те ще си вдигнат авторитета. Ние сме имали срещи с кмета и сме заявявали, че ще съдействаме с нашата експертиза, те заявиха, че ще започват конкурси, каза още Тенев. Видимо към момента това не се случва.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история… More »

8 коментари

  1. Даже мазнята Фьодор КараК. вдяна, че

    ЕДИНСТВЕНАТА ИСТИНА ПО ВЪПРОСА Е ТАЗИ НА К.А.Б. = АРХ. ТЕНЕВ и не успява да заиграва колкото и да му се иска, ОБАЧЕ възнийва въпросът

    МИНИСТЕРСТВОТО НА РЕГИОНАЛНОТО КЪДЕ Е, ДЪРЖАВАТА ..?

    Както БДСтандарт – няма ли строги професионални правила как ттябва да се процедита за едри ОБЩЕСТВЕНИ СГРАДИ вместо фелдфебели от местнио СелСъвет да диктатирВат и да плашат гаргите, докато безгръбначни журналя им се умилкват…?

    Само питам

  2. Браво на арх.Тенев. Трябва да се поиска и оставката на този зам.кмет и да му се направи реципрочна проверка на фирмите от НАП, КПКОНПИ, Прокуратура и ДАНС, да видим кой е омазан до уши – КАБ или Темелков?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина