Италиански театър влиза в Столипиново като част от програмата на Европейска столица на културата
С театрални работилници, изследователски разходки и запознаване с децата и младежите от Столипиново стартира проектът на италианската театрална компания „Gommalacca Teatro". В рамките на два дни, от 27 до 28 юни, професионалните актьори и сценографи от Италия ще се запознаят с квартала и ще очертаят пространства за работата си в Пловдив. Ще се проведат пет театрални изследователски семинара с участието на младежи от българската и ромската общност на възраст от 14 до 25 години. Първите два от тях се случват последователно първия ден в Столипиново, а втория в пространството на СКЛАД в Тютюневия град. Целта е чрез техниките на сценичните изкуства да бъде създаден нов език за общуване между участниците от ромската общност на Столипиново и връстниците им от други квартали на града. Проектът на италианците със заглавие "Aw(E)are" се реализира от юни 2018 до януари 2019 г. като част от официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Техни партньори са Младежки клуб "Рома" и IAC – Център за интегрирани изкуства – Матера. Работилниците се осъществяват и със съдействието на Национален алианс за работа с доброволци.
Неформалният метод на работа на "Gommalacca Teatro" е базиран върху педагогически подход към сцената и идеята за “потапяне” чрез визуалните изкуства за преосмисляне на границите и освобождаване на въображението. “Gommalacca Teatro” e единствената италианска компания, която осъществява паралелно два проекта към инициативата Европейска столица на културата – Пловдив 2019 и Матера 2019. Работата с тях е продължение на партньорството на фондацията с италианската столица на културата и част от дългосрочните дейности за работа с общностите в града.
С началото на изпълнението на проекта “Aw(E)are” се отбелязва десетгодишнината от основаването на “Gommalacca Teatro” от Карлота Витале и Мимо Конте през 2008 г. Театралната компания съсредоточава своята дейност върху работата с общности, професионалната театрална продукция и търсенето на възможни нови места за “заразяване” с нестандартни езици в областта на неформалното образование, сценичните и визуални изкуства.