Смомби ли си?
Смомби ли си? С какво се характеризира това състояние? Какви са симптомите на най-сериозно разпространилата се епидемия на нашето време, която прави хората по-малко хора, лишава ги от сетивност, затлачва мозъчната им дейност и прецаква паметта им? Отговори на тези въпроси дава фотографът Александър Богдан Томпсън в поредния епизод на видеоподкаста ни „В Капана“ на Под тепето.
Известен като маестрото на обектива, който увековечава най-красивите сценични моменти от живота на Опера Пловдив, Александър се впуска в едно много сложно начинание- да се бори със зависимостта най-вече на младите хора от социалните мрежи и мобилните телефони. Това е значението и на самата дума Смомби- пристрастеността към смартфона, която прави хората зомбита. Терминът се използва вече широко в Западна Европа, тъй като там проблемът вече е ясно дефиниран като такъв. Със закъснение той започва да навлиза и в България.
Александър е в процес на създаване на платформата social-effect.net, в която разкрива какви са ефектите от зависимостта от социалните мрежи и постоянното взиране в екраните на смарт устройствата. Ще търси мнения на психолози, на образователни специалисти, като голямата му цел е темата да прегърнат и директори на училища в Пловдив. Надява се мисията му да бъде припозната и от други градове.
Какво прави Александър Богдан Томпсън и какъв е резултатът от експеримента му да живее без смарт устройство и социални мрежи в немалък период от време, гледайте малко по-късно в новия епизод на „В Капана“ на Под тепето.