Разследват кмета на Перущица заради 40 хиляди лева подкуп
Ради Минчев поискал сумата от Павлин Статев, за да не изпълни служебните си задължения
Трима са в ареста за рушвет и фалшифициране на документи
Румен Попов: Прокуратурата не е бухалка, а боксова круша
На официална срещна днес по повод разследването на корупционна схема на кмета на община Перущица – Ради Минчев, се събраха окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов, шефът на полицията Христо Разсолков, наблюдаващият прокурор Даниела Стоянова и шефът на ДАНС Николай Петров. Те представиха част от информацията, събрана по време на разследването, като уточниха, че производството е засекретено и не могат да разкажат пълни подробности по случая.
Стана ясно, че е подаден сигнал до ДАНС за злоупотреби в Перущица, състояли се в периода 2012 – 2014 година. След като започва работа по сигнала, ДАНС установява, че злоупотребите продължават и към днешна дата, при това от същите лица.
Сигналът касае проектите, по които са изградени новата спортна зала и Историческия музей, но обвинението касае нова информация. Тя се отнася до корупционна схема в Перущица, в която кметът, Ради Минчев, е замесен заедно с Павлин Статев и Илияна Павлова. Те са „работили” заедно по проект за укрепване на свлачището в Перущица. Минчев е предоставил на ДЗЗД „Инженеринг груп”, в която активно участие взима Статев, изготвянето на документите за кандидатстване инвестиционен проект за финансиране. Пълната сума би следвало да бъде изплатена от държавата на 3 вноски, първата от които е в размер на 130 хиляди лева, а общата стойност на проекта е 260 хиляди.
Окръжният прокурор Румен Попов разкри предварителната схема, която е била подготвена. За да бъдат взети парите, Статев учредява нова фирма още през месец април тази година със съдружник, който не бе уточнен. Съдружието било наложително, тъй като Статев няма опит нито в сферата на кандидатстване, нито в строителните дейности. От друга страна, фирмата, с която станали партньори, имала необходимия лиценз и история, за да може да кандидатства. Лицето, което ръководело самите дейности, заявило, че за уречения ремонт са необходими едва 45 хиляди лева.
Както би следвало, за ремонтирането на свлачището бил обявен търг, а единствената фирма участник се оказала изкуствено създадената, както я нарече самият окръжен прокурор. Така Статев и Минчев подписали договор, но без знанието на реалната фирма изпълнител, която се явява подизпълнител и би следвало да присъства при сключването на сделката. Документите били изготвени от трети човек – Илияна Павлова, която съставила документи с неистинно съдържание, върху които прилежно били поставени фалшиви подписи и печати на другите страни, участващи в сделката.
След като ремонтът на свлачището така и не се състоял, но тък документи за това имало, отново подготвени от Илияна Павлова, като образец за откриване на строителна площадка и други , в които от Павлова буквално били измислени имена на инженери и доктори, за откриване на обекта. Фирмата би следвало да бъде отстранена. Тогава кметът на Перущица поискал от Павлин Статев сумата от 40 хиляди лева, за да не отстрани дружеството от проекта.
По време на разследването са направени множество огледи в Пловдив, София, Варна, Бургас и Пирдоп. След проведената операция вчера, са задържани общо 7 души, като четирима от тях само за 24 часа, а Ради Минчев, Павлин Статев и Илияна Павлова са задържани за 72 часа. Оказало се, че повече от две трети от документите били неистинни, а значителна част от лицата, посочени в тях, изобщо не съществуват. Открити и иззети са флашки, компютри, документи, печати и около 40 хиляди лева, разпределени на различни места между отделни хора.
У Илияна Павлова са открити 13 печата на различни държавни и общински органи, както и други средства за фалшифициране на документи. Срещу нея са повдигнати 2 обвинения за съставяне на неистинни документи. Оказва се, че софиянката е безработна, а това е единственото й занимание. Срещу нея има още две висящи производства, заяви Румен Попов.
На кметът на община Перущица, Ради Минчев, е повдигнато обвинение за искане на пари, за да не извърши служебното си задължение, а на Павлин Статев – за съставянето на неистинни документи, чиято крайна цел е била междуведомствената комисия.
След края на официалната среща се зададе въпросът дали е вярно, че скандалът е политически и друга партия е сигнализирала до ДАНС. Прокуратурата не е бухалка, както я нарекоха някои. Тя е боксова круша, отсече Румен Попов. Той заяви още, че ако политици искат да подадат подобни сигнали е добре да се консултират в прокуратурата кога е удобно да се направи това – дали по време или след края на мандата.