Няма никакви критерии и мотивации в програмата за разпореждане с общинско имущество, смята общинският съветник
Общинският съветник Слави Георгиев иска община Пловдив да предвижда в „Програмата за разпореждане на общински имоти“ да се определят такива, които да се преотреждат за зелени площи, глава за придобиване на имоти за общинска инфраструктура, като детски градини, ясли и училища, както и да се предвижда политика за междублоковите пространства. Според него в сегашния си формат програмата е в услуга на частните инвеститори, като няма никаква мотивация за решението за даден обект и критерии за неговата продажба.
Според Слави Георгиев в ситуацията с продължаващо презастрояване общината трябва да отрежда имоти за зелени площи, както и да се закупуват имоти за детски градини и ясли. Междублоковите пространства пък са на практика безстопанствени – там трябва да се заделят средства и да се управляват адекватно, тъй като те са потенциални зелени площи, коментира още Георгиев.
Ето и цялата му позиция:
Защо „Програмата за управление и разпореждане на общинските имоти“ на община Пловдив, не е нито програма, нито управлява.
В този ежегодно приеман документ, схематично се изброяват апартаментите които се отдават под наем, тези които ще бъдат продадени на правоимащи наематели, имотите които общината възнамерява да продаде за жилищно строителство на частни инвеститори, ликвидиране на съсобственост, отчуждаване на имоти за пътна инфраструктура и имотите поставени под разпореждането на районните кметства и общинските предприятия.
Изцяло неясен е принципа по който общината избира имотите които смята да продаде, но не е тайна, че това обикновено се случва по искане на частните инвеститори или за гарантиране на мнозинство в общински съвет. В нито един момент, не е присъствал мотивационният елемент, защо е необходимо един или друг имот да бъде продаден, освен малкото левчета от продажбата, които не подпомагат който и да било разход на общината.
По-важнота обаче е какви проблеми решава тази програма? Дали тя успява да събере средства, които да решат голям проблем на Пловдив? Категорично не. С всички продадени имоти на Пловдив за последните 30г., не е решен нито един проблем. Дали се спира презастрояването? Напротив, община Пловдив се явава съучастник в презастрояването на града, съдействайки за ново и ново жилищно строителство, в отдавна презастроени райони (фрапиращият пример с предложените за продажба 5 имота на ул.“Лев Толстой“ и ул.“Варна“. Отсътвието на собствена инвестионна политика в сферата на строителството, от която общината да реализира истински печалби, отваря въпроса за отсъствието на причина за съществуването на ОП „Жилфонд“, с 111 души персонал.
Но най-важното в „Програмата за управление и разпореждане с общински имоти“ е отсъствието на визия за развитието на Пловдив.
Тя се изразява в липсата на политика за зелените площи и липсата на политика за общинска инфраструктура (в т.ч. детски градини и ясли, болнични заведения, паркове, тротоари и прочие).
За целта, при разглеждане на проекто документа по комисии и на заседание на общински съвет, ще предложа създаването на 3 нови глави в нея:
1.Преотреждане на общински имоти за озеленяване. Всяка година общината, изправена пред предизвикателствата на презастрояването и липсата на зелени площи е длъжна да преотрежда свои имоти от такива за застрояване, в такива за озеленяване.
2.Придобиване на имоти за общинска инфраструктура (в т.ч. за паркове, детски градини, ясли, училища, болнични заведения и др.). Тази глава е особено необходима, предвид бързото разрастване на Пловдив в южна и западна посока, където в близко бъдеще ще имаме удвояване на районите „Южен“ и „Западен“, а отсъства каквато и да е инфраструктура за добро качество на живот.
3.Идентификация на междублоковите пространства. Тези пространства, са резерва на община Пловдив за нови зелени площи. Техният брой, площ и статут, отсъстват в каквито и да е програми за управление и са практически безстопанствени. Общината не се грижи за тяхното поддържане и не заделя средства за облагородяването им или за съвместното им управление с живущите в непосредствена близост.
Поради тези причини, смятам че „Програмата за управление и разпореждане на общинските имоти 2022“, не отговаря на покачващите се изисквания на гражданите за качество на живот, нуждае се от сериозна преработка и не е редно да бъде разглеждана в настоящия и вид на заседание на общински съвет.
Напълно подкрепям! Пловдив е очарователен именно заради зеленината си. Общината трябва да мисли за нейното запазване и поддържане. Общинските имоти не са фонд за заграбване от мафиоти.
Браво на Слави! Смятам,че предложението му трябва да се
Гласува и приеме от останалите съветници тъй-като има
съдържание и ще е от голяма полза за пловдивчани! Гласувайте!
Да се възстанови зеленината в южното подножие на Джендем Тепе където на мястото на прашно махленско игрище мутро-боляри „облагородиха“ и си устроиха частен чифлик под ключ под претекст за междугалактически . . . пенис-корт!