Бедни и богати в земни къщи
Какво означава земна къща и как да си я направим разкри пловдивчанката Варвара Вълчанова в една от най-интересните презентации в рамките на SAW 2013 .
Земната къща се прави от естествени материали- камък, дърво, слама, глина, пясък и много други. Древното строителство е и модерно в наши дни. Интересен факт е, че в „дишащите“ постройки живее една втора от населението на планетата. В Азия, Европа, Африка и Америка. Те са обитавани както от най-бедните, така и от най-богатите хора.
В България 20% от сградния фонд е от земни къщи. Често те падат пред очите ни, а Варвара има своя мисия- да спасява най- ценните от тях.
Завършила образованието си във Франция, Варвара живее в Холандия, връща се всяко лято в България, но не спира да обикаля по уникални кътчета, за да изследва земните материи и да ги използва по най-ефикасния начин в укрепването или градежа на къщи. Дори за един от проектите си, тя печели награда във Франция за автентична реставрация на земна къща.
В края на презентацията с илюстрации тя представи основните плюсове в земното строителство- материалите се добиват на място, лесно се рециклират, естествените добиви са акумулатор на енергия- глинените къщи се затоплят през деня, за да сгряват помещението вечер. Устойчива е на огън, тъй като в направата си съдържа и вода за стабилизация. Също така визуално изглежда красива, защото е многобагрена. Земните материали са във всякакви цветове – жълто, оранжево, червено, кафяво, зелено, черно, сиво и други.
Сантименталната стойност на земните постройки е, че имат връзка с миналото. И не на последно място еко дишащите къщи са потенциал за бъдещето.
Снощи Варвара Вълчанова представи и книгата си Земни постройки. Тя е забелязала, че на български няма много трудове по тази тема, затова е събрала в няколко страници целия си опит.