Прекратиха разследването за стенописа на Йоан Левиев, престъпление няма!
Чиновници забравили да информират Актор за шедьовъра в Синдикалния
Окръжна прокуратура отказа да образува досъдебно производство по жалбата на Под тепето за „убийството“ на стенописа на Йоан Левиев в бившия Синдикален дом. Обвинителите прекратиха преписката, тъй като в хода на разследването не са събрани данни за престъпление по смисъла на чл. 278а-278б от НК- унищожаване или повреждане на паметник на културата. Постановлението на прокуратурата бе получено в редакцията на Под тепето.
В хода на проверката е било установено, че Левиев е започнал изпълнението на стенописа си през 1977г. Той остава запазен до 2008 г., когато стартира и ремонтът на бившия Синдикален дом. Изпълнител на проекта било дружеството ГД „Консорциум Актор“. При получаване на задание за проектиране от Възложителя не било упоменато, че съществува такъв стенопис, който трябвало да се запази, съобщават от прокуратурата. В последствие заради изискване за пожарна безопасност била избита врата върху стенописа. Наложило се да се промени конфигурацията на фоайето и да се изпълни стена с овална форма от гипсокартон върху шедьовъра на Левиев. „Всички тези проекти решения били съгласувани с Община Пловдив и Строителен надзор“, допълват от обвинението. В хода на проверката е изпратено писмо до директора на Националния институт за недвижимото културно наследство, откъдето отговорили, че Синдикалният дом не притежава статут на културна ценност. Никъде в отговора обаче не се споменава за стенописа като културна ценност, като много вероятно е той дори да не е бил отразен като такава из документи и архиви.
И така. Имаме унищожен шедьовър на един от най-ярките български художници, за което никой не носи отговорност. Причината- творбата на Левиев не е „заприходена“ като недвижима културна ценност. Каквато без съмнение е била. От прокурорското постановление става ясно, че „будни“ чиновници от община Пловдив са забравили да споменат на строителите от Актор, че в сградата се намира нещо изключително, което би следвало да се съхрани и да се остави на поколенията, особено в контекста на бъдещия живот на сградата като Дом на културата. С което са дали картбланш на дюлгерите да извадят баданарките. Не става ясно дали иде реч за недоглеждане или откровено затваряне на очите на въпросните чиновници. И в двата случая обаче това е обидна гавра с духа на Пловдив.
Де юре престъпление няма, но де факто стенописът е замазан с гипсокартон и разпробит. А жертви на това дело колкото щеш- жертва сме всички ние пловдивчани, жертва е паметта на Йоан Левиев, жертва е българската култура, жертви са всички близки на големия художник. В правото морал няма. Моралните престъпления не влизат в съдебна зала, но пък щетите от тях са най-тежки.
Под тепето още утре ще провери дали кметът има намерение да спази обещанието си за възстановяването на брилянтния стенопис! Досега изчаквахме решението на прокуратурата.