Най-новата електрофизиологична лаборатория в България отвори врати в Университетска болница
Най-новата електрофизиологична лаборатория в България отвори врати в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. Пациентите с ритъмни нарушения вече имат възможност да се лекуват с най-съвременни методи, без да се налага да приемат медикаменти, обявиха от лечебното заведение.
При електрофизиологичното изследване, чрез позиционирани в определени зони на сърцето катетри, се поставя точна диагноза на аритмията. Последващата радиофреквентна аблация води до трайното й елиминиране. Тя се осъществява чрез специален катетър, който нагрява проблемната зона, виновна за аритмията, и я елиминира. Поради високата си ефективност и ефикасност катетърната аблация измества медикаментозната терапия при много тахикардии. Европейското дружество по кардиология (ESC) и Европейското дружество по сърдечен ритъм (EHRA) препоръчват радиофреквентната аблация като метод на първи избор в лечението на някои аритмии.
Обичайно за позициониране на електрофизиологичните катетри се използва рентгеново облъчване, което е вид йонизираща радиация и може да навреди на пациента и персонала. Тъй като екипът на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив се стреми да предложи максимално безопасна терапия на своите пациенти, само седмица след старта на лабораторията, извърши и първата безвредна по отношение на йонизираща радиация катетърна аблация в България. При нея, чрез специална система за електроанатомично картографиране, се създава 3D-модел на сърдечните кухини, който помага на лекарите да се ориентират за разположението на катетрите.
Екипът на електрофизиологичната лаборатория се ръководи от д-р Красимир Джинсов от Отделението по инвазивна кардиология на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. Д-р Джинсов е преминал тригодишно обучение за извършване на електрофизиологични изследвания и катетърни аблации в „Национална кардиологична болница“ – София. Събирал е опит и в някои от водещите електрофизиологични центрове в Европа. Притежава свидетелство за правоспособност по инвазивна електрофизиология. След успешно положен изпит в Лисабон квалификацията му е призната със сертификат от Европейската асоциация по сърдечен ритъм (European Heart Rhythm Association) и Европейското кардиологично дружество (European Society of Cardiology).
При лечението на аритмиите от голямо значение е както индивидуалният подход, така и навременната намеса, обяснява Д-р Джинсов. Той съветва пациентите с проблеми с ритъма на сърцето да направят ЕКГ запис на аритмията си и да потърсят помощта на кардиолог и електрофизиолог. Така ще може да се постави правилната диагноза и да се определи най-подходящото лечение – медикаменти или аблация. В момента Д-р Красимир Джинсов е единственият електрофизиолог извън столицата и е на разположение на пациентите на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. Плануването за процедура става след консултация с него в приемния кабинет на Отделението по инвазивна кардиология, уточняват от лечебното заведение.