ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ЖивотЗабавление

Идея за възраждане на шедьовъра на Йоан Левиев в Синдикалния

Обмисля се пускането на подписка за възстановяването на стенописа

Оригиналният макет на Левиев, по който може да бъде възстановен стенописът
Оригиналният макет на Левиев, по който може да бъде възстановен стенописът
Идеята за възраждане на унищожения от безхаберието шедьовър на Йоан Левиев в бившия Синдикален дом се появи след поредицата материали на Под тепето по темата. Най-вероятно оригиналът на великия пловдивски художник безвъзвратно е загубен под пластовете мазилка на стената във фоайето, но има реален шанс той да бъде нарисуван отново, тъй като в библиотеката се пазят оригиналните проекти на работата на Левиев. По въпроса потърсихме и дъщерята Йоана, която даде интервю за медията ни преди няколко дни. Днес тя ще присъства на откриването на изложбата с работи на маестрото в галерията на общинския съвет, откъдето ще продължим темата.

Бих се радвала, ако може да се възстанови произведението в новата опера. Разбрах от вашите публикации, че е пробита врата по средата. Не знам дали произведението отдолу е изронено или части от него са запазени под гипсокартона, тъй като има такъв шанс. Това, което мога да кажа, е, че технологията, която баща ми използваше, бе изключително надеждна и качествена. Неговите произведения са изключително добре запазени. Стенописът във фоайето на пловдивския театър например беше повреден малко преди няколко години и един от пловдивските художници- Ганчо Ганев, го възстанови със средства на театъра тогава с голяма радост. Убедена съм, че ако има желание и има възможност, можем да се опитаме да възстановим този стенопис. Стига градът, стига общината, която все пак е собственик и принципал на тази сграда, да мисли, че от това има смисъл, да има желание и да ни подаде ръка, подчерта Йоана.

Тя не крие, че пренарисуване на стенописа също е вариант. Всяка реставрация в някаква степен е пренарисуване. Не е лесно. Хем трябва да направиш така, че да запазиш произведението, хем да направиш максимално така, че то да се върне в предишния си вид. Лошото е, че колкото по-старо е едно произведение, толкова по-малко знаем как е изглеждало. В този случай става въпрос за творба на няколко десетки години. Запазени са му всички проекти в библиотека Иван Вазов. Дарени от баща ми заедно с други негови произведения. Има снимки, доколкото знам, включително и цветни. Проблемът е, че там, където е бил стенописът, е избита врата. Не знам дали е възможна реставрация или пренарисуване, но съм готова да помогна всячески. Ако общината реши, че има нужда от това, съм готова да направим благотворителна акция, готова съм да организираме търг с негови произведения. Всякакви варианти за възстановяване на произведението, допълни Йоана.

Наши читатели, които силно се вълнуват от поредицата ни, пък предлагат да се организира протестна подписка, която да направи възможно общината да нареди на проектантите, които са си затворили очите пред творбата на Левиев, да я възстановят със собствени средства. Те одобряват това, че сезирахме прокуратурата и се води преписка, но не вярват, че в съда ще се постигне нещо, ако въобще се стигне до Темида. Ако ние не защитим сега малко останалите пловдивски ценности и богатото историческо наследство, след 20 години нищо няма да има. Как така този уникален град го има повече от 20 века, а ние за 20 години допуснахме да се затрие, пита една от читателките ни. Под тепето ще организира подобна подписка, както сторихме това и с казуса „Св. Марина“ и тапетите в нея. Ще ви информираме за това допълнително.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина