АктуалноГласовеМненияНовини

4 % спад на пазара на труда за Пловдив в следващото тримесечие

Работодателите с най-песимистични очаквания от близо 10 години, това показва проучване сред бизнеса

Прогнозата на българските работодатели за следващото тримесечие, според Обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта, проучващо планове за наемане на служители, пада до -7% и се явява  най-мрачната от 2011 г. насам. Тя намалява с 13 процентни пункта в сравнение с предишното тримесечие. Най-рязък спад е отчетен за секторите „Хотелиерство и ресторантьорство” и „Други услуги”.

Българските работодатели предвиждат слаб пазар на труда в периода юли-септември според публикуваното днес Обзорно изследване на ManpowerGroup за заетостта. Проучването, което беше проведено по време на извънредните обстоятелства на епидемията от COVID-19, разкрива, че 9% от работодателите в страната планират да увеличат броя на служителите, 15% предвиждат да го намалят и 67% не очакват промяна в нивата на заетост. След корекция на данните според сезонните колебания отчетената нетна прогноза е -7% и е най-слабата от началото на изследването преди повече от девет години. Въпреки това 22% от работодателите очакват през следващите три месеца да се върнат към нивата на наемане на нови служители отпреди епидемията, като тези от сектор „Друго производство” са най-оптимистични (27%).

Отчетените намерения за наемане във всички пет региона са най-слабите от началото на изследването през 2011 г. Най-скромен пазар на труда се очаква в Бургас, където работодателите отчитат нетна прогноза за заетостта от -20%. Предвижда се умерено темпо на наемане в Русе и Варна с прогнози от -8%, докато прогнозите за Пловдив и София са съответно -4% и -2%. В сравнение с предишното тримесечие намеренията за наемане отслабват във всички пет региона, като работодателите в Бургас отчитат рязък спад от 28 процентни пункта, докато във Варна и Пловдив е регистрирано значително намаление от съответно 19 и 13 процентни пункта. Спрямо същия период на миналата година значителен спад от съответно 26 и 20 процентни пункта е отчетен в регионите на Бургас и Варна. Перспективите за наемане в София също намаляват с 11 процентни пункта и с 10 процентни пункта в Пловдив и Русе.

НЕТНА ПРОГНОЗА НА MANPOWERGROUP ЗА ЗАЕТОСТТАQ3_19Q2_20Q3_20
ОБЩО: БЪЛГАРИЯ+8%+6%-7%
БУРГАС+6%+8%-20%
ПЛОВДИВ+6%+9%-4%
РУСЕ+2%+1%-8%
СОФИЯ+9%+1%-2%
ВАРНА+12%+11%-8%

Очаква се нивата на заетост да намалеят във всички седем индустриални сектора, включени в изследването, и отчетените перспективи за наемане отново са най-слабите от началото на изследването. Работодателите в сектор „Финансови и бизнес услуги” и „Промишленост” предвиждат леко увеличение на броя на служителите през следващото тримесечие, като отчитат нетна прогноза за заетостта от +3%. В същото време работодателите от останалите пет сектора очакват да намалят заетостта и най-вече в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство” и „Други услуги”, където прогнозите са съответно -16% и -13%. В сравнение с предишното тримесечие перспективите за наемане отслабват във всички седем индустриални сектора. Значителен спад от 18 процентни пункта е отчетен в сектор „Строителство” и „Други услуги”, докато прогнозите за секторите „Друго производство” и „Хотелиерство и ресторантьорство” намаляват със съответно 14 и 12 процентни пункта.

НЕТНА ПРОГНОЗА НА MANPOWERGROUP ЗА ЗАЕТОСТТАQ3_19Q2_20Q3_20
ОБЩО: БЪЛГАРИЯ+8%+6%-7%
СТРОИТЕЛСТВО+12%+10%-8%
ФИНАНСОВИ И БИЗНЕС УСЛУГИ+16%+7%+3%
ПРОМИШЛЕНОСТ+11%+6%+3%
ДРУГО ПРОИЗВОДСТВО (Минно дело; Земеделие, лов, горско стопанство и риболов; Електричество, газ и вода)+5%+5%-9%
ДРУГИ УСЛУГИ (Публичен и социален сектор; Транспорт, складове и комуникации)+8%+5%-13%
РЕСТОРАНТИ И ХОТЕЛИ+3%-4%-16%
ТЪРГОВИЯ НА ЕДРО И ДРЕБНО+5%+8%-2%

В допълнение работодателите от всички четири според размера си организации очакват да намалят заетостта от юли до септември. Най-слабо темпо на наемане се предвижда от работодателите от средно големите компании, които отчитат нетна прогноза за заетостта от -15%. Прогнозата за малките и големите предприятия е -6%, докато микропредприятията споделят прогноза от -5%. В сравнение с предишното тримесечие работодателите от големите предприятия отчитат остър спад от 25 процентни пункта, а прогнозата на работодателите от средно големите компании намалява с 21 процентни пункта. Прогнозите на работодателите от малките и микропредприятията намаляват със съответно 11 и 3 процентни пункта.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина