Проект с пловдивско участие е победител в първия европейски хакатон „ЕС срещу вируса“
В хакатона под патронажа на българския еврокомисар Мария Габриел се включиха 21 000 участници
Проект с пловдивско участие е един от избраните победители в първия европейски хакатон „ЕС срещу вируса“, в който се явиха общо 21 000 участници. 117 иновативни предложения за борба с кризата бяха наградени в кампанията, ппроведена под патронажa на еврокомисаря за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел.
Най-големият в историята хакатон на европейско ниво бе организиран за по-малко от две седмици. В него се включиха 21 000 участници от 141 страни, 3 000 доброволци, над 1 200 партньора. Комисар Мария Габриел заяви: „Само за 48 часа успяхме да идентифицираме рекордните 2 100 предложения, които ще ни помогнат да преодолеем кризата. Това са идеи за практически решения, засягащи всеки от нас – здравеопазване, дистанционно обучение и работа, дигитални финансови операции. Радвам се да споделя, че победител в една от категориите е екип с българско участие – проектът ‚Aidbind‘, който осигурява връзката между търсенето и предлагането на медицински продукти, предоставени чрез доброволни дарения“.
„ Не мога да кажа, че наградата дойде изненадващо. Много благодарности на целия екип- Гергана Иванова Тянева, Катя Ангелова, Мария Павлова, Мирела Недева, Добромир Енчев, Момчил Сергиев”, написа във фейсбук профила си Борис Михов от пловдивския екип. Вижте видео относно проекта тук!
Избраните проекти включват идеи в шест области: здраве, икономическа дейност, социално сътрудничество, дистанционни методи за работа, дигитални финанси, предизвикателства в областта на гражданската защита или осигуряване на хранителната верига, както и 37 конкретни предизвикателства. Някои от решенията са свързани с дистанционен мониторинг на пациенти с оглед намаляване на физическия контакт с медицинския персонал, предложения за организация на ред за опашки без близък социален контакт, решения за осигуряване на бърза финансова ликвидност за малки и средни предприятия. През следващите две седмици, избраните екипи ще развият в детайли своите идеи, както и концепция за необходимата подкрепа за тяхната реализация.
„От 22 до 25 май ще организирам т.н. ‚Matchaton’, за да подкрепим нуждите на победителите. Те ще бъдат поканени да се присъединят към специалната COVID платформа на Европейския съвет за иновации. Чрез нея ще свържем иновативните идеи с крайните клиенти, вкл. болници, и ще спомогнем за осигуряването на финансова подкрепа за реализация на идеите. Тази инициатива се доказа като успешен начин да обединим талантите на Европа за защита на здравето и живота на хората“, коментира още комисар Мария Габриел.