АктуалноГрадътЖивотЗабавлениеКултураНовини

Пловдивската опера не спира да работи и по време на изолация, ражда нови продукции

Културната институция се мобилизира да създава онлайн материали за своята публика и за колектива от 280 души в онлайн платформата „Изкуство в тишина“

Екипът на доц. Нина Найденова стартира вариант на интернет телевизия в развитие

Докато международните проекти за OPERA OPEN 2020 са замразени за неизвестно време, Опера Пловдив се мобилизира да създава онлайн материали за своята публика и за колектива от 280 души в онлайн платформата „Изкуство в тишина“.  За разлика от останалите оперни театри, които споделят в соцалните мрежи предимно архивни записи на свои продукции, екипът на доц. Нина Найденова стартира вариант на онлайн телевизия в развитие, която предлага на зрителите любопитни срещи с артистите и музикантите в изолация.

Само един уикенд след обявяването на извънредното положение бе необходим да се направи необходимата организация за дистанционнан работа на екипите. Ръководството се възползва от факта, че творчески и технически кадри на бившата телевизия Евроком работят в Операта и заложи на друг подход – създаване на нова продукция в условия на криза. Водещи на видео материалите са журналистът Лили Бързева и оперният певец Марк Фаулър, които се установиха като партньорска двойка в редица церемонии и спектакли.  В конферентна връзка от своите домове двамата интервюират артисти в рубриката „Изкуство в тишина“ и представят чужденците от балетната трупа на Операта, които също са изолирани далеч от дома, в поредицата „Всички пътища водят към Пловдив“.

Голям интерес предизвиква рубриката за весело знание „ШУМ: Шумни, умни, музикални“, която по аналогия с култовото тв състезание „БУМ“ препитва състава на Операта с любопитни въпроси за музикалното изкуство.

Най-малките зрители пък следят в отделен канал музикалните приказки на Госпожа Опера, адаптирани по известни опери и класически произведения за деца. Видео уроци по балет за малки принцеси и по актьорско майсторство за млади таланти също се публикуват редовно във facebook страницата на Академията на Госпожа Опера.

Естествено Опера Пловдив разполага с богат архивен фонд от записи и ежеседмично излъчва във facebook и в своя канал в youtube, но отново подходът е различен – селекцията включва само най-доброто и най-новото от последните продукции от 2018 и 2019.  Ръководството е на мнение, че документалните записи не могат да компенсират магията на живото изкуство пред публика, но прави реверанс към феновете на оперното изкуство.

Междувременно съставът от певци, музиканти и танцьори на най-голямата културна институция в града продължава разучаването на премиерните спектакли в условията на самоподготовка. В плановете на артистите са оперите „Дон Жуан“, „Севилският бърснар“ и „Тоска“, чиито проекти за декори и костюми бяха предадени от постановъчните екипи за изработка преди началото на кризата. Отделните звена получават  и допълнителни задачи за изпълнение у дома, които да стимулират творческото им мислене и да поддържат духа им

Надеждата на работещите над 280 души в Опера Пловдив е да успеят да зарадва пловдивчани с нови спектакли на Античния театър дори и в самия край на лятото. А в очакване на този момент подготовката на онлайн продуцкия ще продължава да радва почитателите на операта и да събужда интерес у нови зрители.

Под тепето ще ви информира постоянно за това какво се случва в онлайн инициативата на Опера Пловдив.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина