Актуално

Седем медала за България от Балканиадата по гребане в Пловдив

Градът е готов за Световното първенство

Емил Нейков и Мадлен Маркова с титли в скифа

Седем медала спечели България от Балканиадата по гребане за юноши и девойки младша и старша възраст, която се проведе в Пловдив.

Състезанието беше последна проверка за готовността на гребния канал в града преди Световното първенство за мъже и жени, което Пловдив ще приеме от 8 до 16 септември. Съоръжението вече е напълно подготвено и очаква най-добрите гребци на планетата.

Титла в скифа при юношите спечели Емил Нейков, син на олимпийската шампионка Румяна Нейкова и нейния треньор и съпруг и настоящ президент на федерацията Свилен Нейков. Българинът премина 2-километровата дистанция за 7:07,86 мин., като изпревари румънеца Козмин-Джордже Карпеа и сърбина Душан Стефанович.

В същата дисциплина при девойките старша възраст златният медал отново бе за България, след като Мадлен Маркова завърши първа пред Перек Хепсаг (Турция) и Емони Ламприаниду (Гърция).

Четворка скул юноши старша възраст в състав Даниел Михайлов, Павел Попов, Емил Нейков и Иван Зизис завърши на второ място, изпреватена само от екипажа на Румъния.

Бронзови отличия спечелиха Линда Бонева, Магдалена Тошкина, Владимира Фурнаджиева и Мадлен Маркова (четворка скул, девойки старша възраст), Линда Бонева и Владимира Фурнаджиева (двойка скул, девойки старша възраст), Ванина Янакиева и Антоанета Караиванова (двойка без кърмчия, девойки старша възраст) и осморката девойки старша възраст.

В отборното класиране България се нареди на четвърта позиция, като първите три места заеха Гърция, Румъния и Турция.

В състезанието участваха общо 234 гребци, които си разпределиха 21 комплекта отличия.