Не сме тук да воюваме, а да защитим закона и парка си, скочиха близо 30 граждани
Протестиращите спряха с телата си поставянето на загражденията
Копаете гробове тук. Вашите политически, и гробовете на нас и децата ни. Не пипайте паметника на парковото изкуство, не нарушавайте закона, обърнаха се към местната власт противниците на влизането на багери в Цар Симеоновата градина. Първата копка на кмета Иван Тотев и арх. Петко Прокопиев нажежи страстите до червено, за щастие до сблъсъци не се стигна. Не сме тук да воюваме, а да защитаваме закона и правата си. Но ако се наложи сме готови на крайни действия. Няма да допуснем да съсипят градината, категорични бяха две млади дами, които вееха транспаранти „Де дърво де!!!” в лицето на местната власт.
Защо правите това, г-н кмете? Доволен ли сте? Нарушавате закона, г-н Тотев и го правите с усмивка, нареждаше до градоначалника едно от момичетата в протеста, което с кана кафе се вмъкна между Тотев и арх. Прокопиев в момента на първата копка. Спрете беззаконието, спрете строителните работи, преди да сте ги започнали, и прочетете режимите и онова, което казва закона, препоръча на администрацията едно от лицата на недоволството Георги Сербезов.
Дори в този миг нарушават режимите, които важат в тази защитена зона. Законът ясно казва- в нея не могат да влизат автомобили, тежкотоварни машини и всякаква друга техника. Забранено е вдигане на временни постройки, като тези бараки и загражденията тук. А и къде е информационната табела, която съобщава гражданите за онова, което искате да правите противозаконно в градината? Няма я- дори с това са в разрез с правилата, допълни Сербезов. Това е проект без конкурс, който се прави в пълна мъгла и с ясното знание, че се прави нещо нередно. На този етап не говорят за най-незаконосъобразния елемент от проекта- паркинга по Пеещите фонтани, но и това време ще дойде. А Пловдив вече ще е загубил парка си. Засрамете се, господа управляващи, допълниха негови съмишленици. Пловдив трябва да се събуди от зимния си сън и да спаси градината си. Не трябва да позволяваме Халтурата да спечели битката срещу Културата, каза Петър Загорлиев.
След първата копка строителните работници започнаха да подреждат загражденията, които затварят за достъп голяма част от Цар Симеоновата градина. Трийсетината протестиращи застанаха с телата си на пътя на металните мрежи. Дюлгерите се опитваха да ги
финтират, но неуспешно. Няма да мръднем от тук, отстъпете, вееха транспарантите си противниците на проекта за реконструкция на парка. Строителите подчертаха, че са просто изпълнители и вършат работата си. И преустановиха временно довършването на загражденията. Тук ще сме всеки ден, трябва да знаете това. Както и че няма лесно да дадем градината, казаха гражданите от протеста.
След днешните събития се очаква целият строителен обект да бъде под постоянна охрана. А деца, дошли на зимна разходка из градината се чудеха каква е тази патаклама, защо половината градина е заградена и какви са тия багери из алеите. Ще строят, отговориха им протестиращите. Ами къде ще играем, попитаха хлапетата. Между багерите, в бетона, отговориха им.
Протестираща ‘помага’ на кмета при първата копка
Заграждат голяма част от градината
Противник на строителните работи в парка рита стойка на металните заграждения
Арх. Прокопиев и строителите зад загражденията
Деца гледат заградената площ в градината