АктуалноБългарияИзбориНовини

Продължават разговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за законодателната програма

Продължават разговорите между ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) по законодателните приоритети за първата пленарна сесия на 49-ото Народно събрание.

В понеделник работни групи от двете формации обсъждаха съдебната реформа и присъединяването на България към еврозоната и Шенген.

ГЕРБ и ПП-ДБ твърдят, че не са обсъждали нито въпроса с избор на председател на парламента, нито са водени разговори за съставяне на общ кабинет.

От ПП-ДБ многократно заявиха, че няма да подкрепят правителство с участие или подкрепа на ГЕРБ, но Бойко Борисов пък обяви, че иска да направи кабинет именонно с тази формация. Двете политически сили преговарят само по обща законодателна програма, която да предложат и на останалите партии в парламента.

Преди празниците ГЕРБ и ПП-ДБ обявиха и какви са основните теми, по които търсят съгласие помежду си. Това са: законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост; влизането в Шенген и еврозоната; гласуване на съдебната реформа в частта за основните, за промени в НПК (включващи въвеждането на механизъм за контрол над главния прокурор), както и приемането на законопроект за домашното насилие.

Миналата седмица двете формации се разбраха днес да бъдат подготвени няколко важни законопроекта, които в сряда да бъдат представени на останалите партии, макар ГЕРБ и ПП-ДБ да имат мнозинство от 133 народни представители.

От страна на ГЕРБ преговорният екип се състои от Росен Желязков, Десислава Атанасова, Екатерина Захариева, Радомир Чолаков и Рая Назарян. А представителите на ПП-ДБ са Николай Денков, Лена Бориславова, Надежда Йорданова, Стою Стоев, Радостин Василев и Атанас Славов. 

До разговорите между двете формации се стигна, след като работата на новоизбраното Народно събрание блокира още в първия ден заради невъзможността да бъде избран председател на парламента. Тогава от ГЕРБ предложиха Росен Желязков, а единствената друга номинация беше на Петър Петров от „Възраждане“. И двамата обаче не събраха нужната подкрепа, ден по-късно дори не бе направен опит за повтаряне на процедурата, а междувременно ГЕРБ и ПП-ДБ обявиха, че първо ще търсят съгласие по законодателната програма, а после ще се пристъпи към избор на председател. Така първото заседание на парламента ще продължи рекордно дълго – поне седем дни. 

Докато не бъде избран председател на парламента, президентът не може да започне и процедурата по връчването на мандатите за съставяне на правителство. Причината е, че парламентарните групи формално се създават след избора на шеф на парламента, а според конституцията именно тях трябва да викне държавният глава на консултации преди да даде първия проучвателен мандат. Самите мандати също се връчват на парламентарни групи, каквито в момента официално все още не съществуват.

Източник: Mediapool.bg

Снимка: БГНЕС

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина