ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияНовини

България прави стъпка напред в усилията си за отговорно управление на горите

Ревизираниятнационален FSC® стандарт за сертификация на горите у нас влиза в сила от началото на следващата година

Устойчивото стопанисване на горите в България преминава на ново ниво. Това става възможно от 1-ви януари 2025 г., когато влиза в сила ревизираният стандарт по международната система за сертификация FSC® (Forest Stewardship Council). Той беше разработен от специализирана експертна група, с участието на представители на социалната, екологичната и икономическата камари, както и с посредничеството на WWF България. Така страната ни става първата в света, която завършва успешно процеса по ревизия на националния си стандарт. 

Той съдържа конкретни изисквания за всички горски територии у нас, сертифицирани по първата световна независима етикетираща система за горски продукти. Неговата цел е да поддържа баланса между екологичното стопанисване на горите и икономическата изгода при производството на дървен материал при пълното зачитане интересите на заинтересованите страни и правата на служители в горите.

„Етикетът на FSC® гарантира, че продуктът, с който сме се сдобили, не е резултат от експлоатиращо и недалновидно, а от социално и екологично ориентирано стопанисване на горите, което същевременно е и икономически изгодно. Логото ни уверява, че добивът на дървесина за производството на съответния продукт е съобразен със строгите принципи на FSC®и може да носи неговия етикет“, коментира Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF България и председател на експертната група за разработване на стандарта.

Какво ще се подобри?

За да се сертифицира една гора по FSC®, тя трябва да отговаря на десет универсални принципа, 64 критерия и редица индикатори. Индикаторите отразяват спецификата  за отделните държави и региони и са залегнали в националните стандарти за горска сертификация. Ревизираният стандарт включва всички аспекти на най-новите принципи и критерии на FSC®.  А индикаторите са съобразени с условията на работа в България и допринасят за укрепване на следните аспекти в управлението и опазването на горите:

• подобрена прозрачност на сертифицираните организации;

• засилено опазване на околната среда чрез обособяване на 10% от сертифицираните площи като представителни образци на естествени екосистеми. В тях не се разрешават стопански дейности, с изключение на дейности за възстановяване на горите до по-естествени условия;

• определяне и опазване на стари гори – най-малко 5% от залесената площ на сертифицираните стопански единици – в които човешката намеса е недопустима;

• подобряване на лесовъдските практики чрез поддържане на определено количество мъртва дървесина, оставяне на буферни ивици покрай водоемите и водните течения, опазване на биотопни дървета, подпомагане на естественото възобновяване на горите;

• подобрена комуникация със заинтересованите страни, особено по отношение на разрешаването на възникнали спорове.

Преразглеждането на стандарта отне почти три години и се основава на задълбочени консултации с редица заинтересовани страни, включително специалисти по горско стопанство, експерти от индустрията, природозащитници, учени и представители на местни общности. Днес сертифицираните по FSC® горски територии в България възлизат на 2 036 257 хектара, което е 53% от всички гори. През юли сертификат за отговорно управление на горите получиха още три държавни горскостопански единици от обхвата на Южноцентралното държавно предприятие. Това са горските стопанства „Славейно“ и „Борино“, както и ловното стопанство „Извора“.

Какво предстои?

Управлението на всички сертифицирани по FSC® територии трябва да се адаптира към изискванията на ревизирания стандарт най-късно до края на годината. За да улесни този процес, WWF България планира да проведе специализирани обучения с персонала на сертифицираните горскостопански единици. За целта се изготвят примерни вътрешни процедури, които да подпомогнат плавното преминаване към прилагане на изискванията на ревизирания национален стандарт. Повече за него може да се намери тук.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина