Живи съкровища на ЮНЕСКО откриха изложба на български шевици в Стария град (СНИМКИ)
Пловдивските майсторки от колектив „Българка“ пазят духа на българската шевица
Истински извор на хармония, вдъхновение и самочувствие блика зад огромните стъклени витрини на втория етаж на Регионален етнографски музей – Пловдив. Там са изложени съкровища, излезли от ръцете на колектив за народна шевица и плетиво „Българка“. Дамите със своите умения са съвременните пазителки на това безценно наследство, повод за гордост пред света.
Освен автентични техники и бодове, предавани от баби и майки на по-младите жени в рода векове наред, личи и съвременната интерпретация на традицията. Погледът с наслада обгръща бижута и украси за дома, изработени с везба и кене, калоферска дантела, вградена в модерен текстил, шевици върху съвременно облекло и още …
Изложбата под наслов „Духа на българската шевица“, разказва историята на родовата памет, написана с игла и конец от дамите в клуба, които се събрат всеки четвъртък от 15 часа в Народно Читалище „Възраждане“ в Старинен Пловдив.
„И не отказват на никой, пожелал да се научи, като предадат натрупаните опит и знания при изработване на шевици, плетива и дантели, на млади последователи, запленени от магията на ръкоделието“, хвали ги секретарят на читалището.
В името на тази кауза е насочена цялостната им творческа енергия, за това дойдоха да ги подкрепят и живи съкровища на ЮНЕСКО – Група за автентичен фолклор от Баня. Възрастните жени, които имат и едни достолепен мъж за цвят, танцуваха и пяха облечени в народни носи над 100 години.