„Не мисля, че има липса на комуникация с браншовите организации”, заяви кметът Здравко Димитров по повод отвореното писмо на цялата архитектурна колегия в Пловдив относно решението на общината да обяви поръчка на инженеринг за изграждането на нов корпус в двора на Хуманитарната гимназия. Припомняме, че от местните звена на Камарата и Съюза на архитектите излязоха с обща позиция до градоначалника, с настояване прекратяване на поръчката и организиране на архитектурен конкурс. От общината отговориха, че това няма да се случи, тъй като могат да бъдат изпуснати сроковете за усвояване на отпуснатите от държавата средства.
„ Отново установяваме, че поетите предизборно ангажименти на местната управа за съдействие по тези въпроси с професионалните гилдии, са пренебрегнати”, подчертаха в отвореното си писмо до администрацията от КАБ и САБ. Кметът обаче очевидно не мисли така, въпреки че влиза в диалог с гилдиите само през медиите, след поредно решение на екипа му в разрез с техните становища. Пример- пробивът под Водната палата.
„ По-скоро трябва да дадем отговора на въпроса дали искаме да се случи този проект или не. Ако тръгнем по този път, по който те предлагат, две години ще има само за обжалване на проектите. Не виждам нищо лошо. Заданието е съгласувано с НИНКН. Драми няма. И новият проект пак ще бъде съгласуван”, добави по темата с новия корпус на Хуманитарната гимназия Здравко Димитров.
След въпрос на Под тепето се спря и на друг ключов проект, върнат с ред възражения от НИНКН- този за Небет тепе и Източната порта.
„Работи се. Не мога да кажа, че е преработка. Малки забележки има. Ще стане. И това нещо ще се случи. Ще отбележа- махнахме тоалетната, махнахме и сградата. А липса на тоалетна в Стария град е видна. Горе като се качат хората няма да има откъде да си купят проспекти, нещо с което да си спомнят за Небет тепе. Няма да има и хигиенно помещение. Което също е важно”, каза Димитров.
„ Нека да гледаме нещата да се случват. Не негативно. Защото до нищо добро не води негативизмът. Конструктивно трябва да се гледа”, обърна се към критиците той.
Уточни още, че капиталовата програма на общината за 2022г. все още не е ясна. Очаква се да бъде намалена, за сметка на издръжката на общината, тъй като разходите са се увеличили в пъти.
Как ще има липса на комуникация? Общината си получава беззъбите писъмца на КАБ и САБ, в които си църкат, но се оказва, че са като новите песни на Искрен Пецов – съществуват, но никой не им обръща внимание!
Съюзът на архитектите САБ и Камарата КАБ не могат да отпратят на заслужен отдих кмета, народен избраник и любимец.
По закон обаче Камарата има прерогативи да преценява, да степенува и да отказва правоспособност на “дипломирани” от Тимбукту, от ПУЦ, от РабФак, от Варна практикуващи -независимо колко скъпо са си платили за бумажката.
При фрапантни случаи когато творецът си позволи върху Джамбаз Тепе да съчини и изгради свой незаконен идиологически Excrementus Fecalis в противоречие с Плана, да запречи за туристите обзорната площадка ВЪЗРАЖДАНЕ и да запечата дворцовите мозайки на върха тогава КАБ може да му отнеме професионалната правоспособност.
Може да я намали до селски летни кухни или гаражи, колкото да се прехранва.
Главен архитект на Пловдив Ахрянов без конкурс не е никакъв, даже съгражданин не ни е, а навлек, послушник, маша на кмета, кукла на конци за далавери.
Заповедта му за назначаване ако КАБ откаже правоспособност се обезсилва, подписите му стават невалидни и против закона и “инжинеринговите” им бумащини отиват в коша.
Камарата ако не изпълнява основната си, жизнената функция за професионално регулиране, а остане да дреме като елитарен клуб с голям членски внос, то тогава може да бъде разтурен и както през комунистрическо без КАБ каскетите от шумата назначаваха свои послушници за архитектурни началници…