Защо човек се ражда?
За забавната страна на съжителството между различните непознати
Илияна Тоткова
На когото не е известно, постановките в театъра са интимно преживяване. Стоиш, съзерцаваш, докато действието гради проекция в съзнанието ти, понякога дори променя и гледни точки. Живият контакт, енергията, преобразяването, са движещата сила на театралното изкуство.
Съвременната комедия ‘’Брудершафт’’ от авторът Анатолий Крим, не изненада макар и не изцяло пълната зала на Дома на културата Борис Христов с изключително комедийния си сюжет и никак неразочароващата игра на актьорите Стефка Янорова (София Александровна) и Васил Михайлов (Степан Николаич). Действието се развива в ергенския безпорядък на пенсионирания железничар Степан, през чийто прозорец надничат железопътните релси, по разписание минаващите влакове озвучават скромното му жилище, обзаведено с мебели от съветския период. Ежедневието на бившия железничар протича по график – чай, сандвич, вестник… и звукът от преминаващите влакове до деня, в който в домът му навлиза енигматичната особа на София. Ежедневните му навици биват нарушени още с прекрачването на прага от бившата учителка по литература. Обноските и претенциите на София ясно показват, че тя е жена с характер.
‘’Показването’’ на здравните книжки е част от пречупването на леда помежду им, макар и в последствие завършило с нейното напускане на ‘’вагона’’ на Степан. Уви, това не е краят, разкрива се недоразумение в очакванията им за съвместно съжителство. Това е само малка част от комедийния сюжет, не само намеренията, но и болежките им са различни. Именно тези различия в крайна сметка се оказват тясната релса, по която ще пътува в кръг техният вагон.
Целия текст можете да прочетете в КАПАНА.БГ