Търсят пловдивски корени в гена на Жул Паскин
Стотици откриха изложбата на големия художник в Пловдив
Френският посланик си забрави речта, а кметът- очилата
Поклон пред гения на Жул ПаскинЦялата френска дипломатическа мисия у нас дойде в Пловдив за откриването на страхотната изложба „Жул Паскин- от Видин до Париж” снощи в Градската художествена галерия. 120 рисунки на всепризнатия майстор в изобразителното изкуство са подредени на двата етажа в арт пространството, а над 200 души направиха своеобразен поклон пред гения на Паскин, взирайки се във всеки от детайлите на работите му. Жул Паскин е европеец. Роден във Видин, живял в Букурещ, Виена, Мюнхен и Берлин, установил се в Париж, но стигнал и до Ню Йорк. Той е не просто българин или французин, той е космополит и е като знак за обединена Европа в изкуството, бе лайтмотивът на вечерта, за която говори и френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан.
За щастие на всички, протоколът стана на пух и прах, тъй като дипломат №1 на Франция у нас си бе забавил речта. Той импровизира на почти съвършен български няколко минути, за да даде думата на Иван Тотев, който пък си бе забравил очилата. Така четене на слова от листчета нямаше. Верен на протоколните нрави остана само председателят на общинския съвет арх. Илко Николов, който гледа от лист хартия.
Тази изложба е благороден акт. Жул Паскин е пряк символ на възможността да имаш избор. Той е тръгнал от Видин, избрал е Париж и ред други градове из Стария континент, като така е оставил диря в европейската култура. Гледайки рисунките му и научавайки за бохемските му периоди в Париж , се чудя дали в неговите корени няма пловдивски ген, визира приликите с прочутата пловдивска арт бохема Иван Тотев.
Френският посланик импровизира без написана реч на страхотен българскиЦенителите на високото изкуство имат невероятния шанс да видят работите на Паскин от частни колекции и галерии в Париж, Люксембург, Осло, Лондон и Тел Авив. Сред тях има много ранни произведения на художника от 1905 г., както и от първия и втория му парижки период. Не е пренебрегнат и американският му период, както и рисунки от пътуванията му до Тунис и Куба.
Жул Паскин или роденият във Видин Юлиус Пинкас
Творецът от Парижката школа Жул Паскин е роден като Юлиус Мордекай Пинкас на 31 март 1885 г. във Видин. През 1892 г. семейството се установява в Букурещ. Паскин завършва гимназия във Виена. Между 1902 и 1905 г. посещава художествени академии във Виена, Будапеща, Мюнхен и Берлин. Работи за списание „Симплицисимус“, издавано в
Мюнхен. През 1905 г. се установява в Париж, където среща и бъдещата си съпруга Ермин Давид. През 1907 г. организира първата си самостоятелна изложба в галерията на Паул Касирер в Берлин. През 1914 г. заминава за Ню Йорк, живее там до 1920 г., пътува до Южните щати и Куба. Заминава отново за Париж и там се установява окончателно до края на живота си и където се самоубива в ателието си през 1930г, убеден, че е достигнал границите на своята творческа креативност.
Последната изложба на Жул Паскин в България е била организирана през 1975г. в Националната галерия за чуждестранно изкуство в София.
Cool! That’s a clever way of loinokg at it!