Това е мисията на създателите на документалния филм „Чистота или смърт“. Лентата разказва от първа ръка как се води борбата със зависимостите
Този филм е за близките на зависимите, това коментираха пред репортерът на Под тепето създателите на документалната лента „Чистота или смърт“ – режисьорът Даниел Ненов и продуцентът Дилян Калчев. Премиерата на филма в Пловдив събра десетки в кино Лъки в сряда вечерта.
Филмът „Чистота или смърт“ с премиера в Пловдив
Филмът за първи път представя автентично ежедневието в терапевтичните центрове, изследвайки живота на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт. В него шестима герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории и пътя към възстановяване, предлагащ нова перспектива за разбиране на зависимостите и борбата с тях.
„За мен лично филмът не е толкова за самите зависими, а за техните близки, защото близките на хора, които имат този проблем, се притесняват да говорят за него и от там идва задълбочаването на самата употреба„, сподели режисьорът Даниел Ненов.
Той е категоричен, че е изключително важно терапевтичните центрове да са първата алтернатива за лечение, а не последната такава, както е в повечето случаи.
Заради съществуващите предразсъдъци относно зависимите хора и тяхната борба със зависимостта е още по-наложително да стане ясно, че терапевтичните центрове нямат нищо общо с масовата представа за комуни и наказания, подчертават създателите на лентата и участниците в нея.
„Аз бих казал, че освен хората, които ще дойдат да гледат от любопитство и съпричастност, филмът е насочен, както каза и Дани към зависими, към близки на зависими, към ученици и подрастващи, които са в лабилна възраст, която може да ги подтикне към подобен вид зависимости„, коментира от своя страна продуцентът Дилян Калчев.
По думите му е необходимо да се обърна внимание на държавните инстуции, които трябва да насочат усилия към този проблем, който е голям и наства с всяка една година. Той цитира статистически данни, че има над 300 000 хиляди потвърдени зависими, а колко са непотвърдените никой не може да каже.
Независимите артисти са се ввързали с няколко държавни институции, които по думите им проявили интерес по темата и ги помоли да изпратят информация.
„В момента още нямаме обратна вързка от тях, но може да е кратък срокът, който сме си поставили като очакване. Срещнахме подкрепа от много независими организации, коит застанаха зад каузата ни – Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта и Асоциация в помощ на зависимите, тъй като както ние винаги подчертаваме – проектът е 100 % благотворителен. Всички средства от билетите ще бъдат дарени, така че относно това има доста интерес към събитията ни“, каза още Дилян Калчев.
Интересът бе потвърден и от присъстващите в залата, които останаха до края за срещата с екипа и героите от документалната лента.
Създателите съобщиха, че в едни момент филмът ще бъда качен в Мрежата, но дотогава ще отстояват целите си с прожекции в кината на страната, които можете да следите в сайта на проекта. могат да намерят информация за всички терапевтични центрове в България, интерактивна карта, която показва тяхното местоположение, както и ресурси с полезна информация относно лечението на зависимости. Тази платформа е създадена с цел да улесни достъпа до информация и подкрепа за хора, които търсят помощ, и да повиши осведомеността относно наличните опции за лечение.
Пред публиката на сцената Илко Бояджиев, основател и председател на Фондация „Общност в помощ на зависимите“ и човекът зад център „Св. Илия“ в Габрово, където е сниман филма, разказа, че за един човек, който е станал зависим, изходите са три – затвор, болница или смърт.
Той напомни, че в Пловдив на ул. „Арда“ № 9 всеки човек, не само зависим, а и негов приятел, близък, който иска да го подкрепи, може да получи информация и помощ.
А думите на един от главните герои от сцената на киното:
„Силно вярвам в две неща. Първото – важно е не това което ми се случва, а как реагирам на него. Второ е, че Господ дава големи проблеми, на хора, които могат да справят с тях. И знаме едно – Любовта не съди, любовта прощава. Любовта е глагол, а не съществително!“
дълго ще отекват в съзнанието на зрителите.
Днес 13 декември, филмът има своята премиера в гр. Варна, зала „Европа“ от 19:00 ч.
Фондация „Общност в помощ на зависимите“ може да подкрепите чрез дарение от 2 лв. с еднократен SMS на 17777. Може да изберете и да станете редовен дарител месечно чрез SMS дарение от 5 или 10 лв. За абонати на А1, Yettel и Vivacom.
Или чрез банкова сметка на фондацията, като на основание – Дарение:
BG39UNCR70001524123314
Фондация „Общност в помощ на зависимите“
Филмът засяга ли и наркозависимият Кики?