АктуалноГласовеГрадътИзпод тепетоМненияНовини

Проф. Джамбазов: Обстановката е военновременна за нас- подложени сме на изключителни напрежения, липса на персонал и проблеми

Имаме материална база, имаме снабдяване с необходимата апаратура и лекарства, но това, което вече спира да бъде налично, е персоналът, констатира директорът на УМБАЛ „Св. Георги“

И двамата починали пациенти са били с тежка ковид инфекция и са били значително увредени. Лекарите констатират с притеснение, че такива са повечето пациенти, които приемат за лечение в момента

„ Вчера бяхме уведомени със сигнал за този инцидент, който се е получил, с двама пациенти, които виждаме на един видеоклип, че са на стълбите пред отделението, в което трябва да бъдат приети. Незабавно бе назначена проверка. В комисията участват компетентни лица, които да изяснят абсолютно всичко, като снемат писмени обяснение от всички, участвали в този процес, защото за нас като ръководство на болницата е изключително важно да установим какви са причините да се получават такива логистични проблеми в днешната обстановка. Която неведнъж сме казвали, че е военновременна за нас, защото сме подложени на изключителни напрежения, липса на персонал и проблеми”, каза пред медиите по повод случая с двамата починали пациенти, изчаквали прием в новото ковид- звено към УМБАЛ „Св. Георги” изпълнителният директор на болницата проф. Карен Джамбазов.

Той припомни, че необходимостта от разкриване на повече легла в друга база от лечебното заведение, извън инфекциозна клиника, е било продиктувана от непрекъснато нарастващия брой на пациенти, заразени с коронавирус, в сравнително тежко състояние.

„ Леглата, които ние имаме в инфекциозна клиника, се оказаха недостатъчни и всъщност миналата седмица след обсъждане с ръководителите на клиниката по токсикология и отделението по професионални болести и след моя заповед там разкрихме още около 35 легла, с които общият брой на леглата за пациенти с коронавирус станаха 141, плюс 20 интензивни легла. Освен това към всички структури от болницата има регламентирани 10 процента от леглата за пациенти, които имат други основни заболявания, а ковидът се оказва като съпътстващо заболяване и те по принцип ще останат да се лекуват на местата, на които е основното им лечение. Наложи се да разкрием тези допълнителни легла, като преценихме кои точно структури да бъдат ангажирани според няколко показателя- да не бъдат смесвани потоците, да са структури, които са сравнително отделени, и да са със сравнително малко натоварване”, обясни проф. Джамбазов.

По думите му двамата починали пациенти са били сред общо шестима болни, превозени с линейка в понеделник. Трима от тях били настанени, а другите трима са били във втория курс на линейката, снабдена с кислород.

„ Първият от тези трима пациенти е бил взет и качен горе, тъй като е трябвало да бъде настанен на третия етаж. Там сградата, за съжаление, не позволява да има асансьор. Останалите двама са останали да изчакат. Пациентът, който е на кислород, по последни данни от шофьора на линейката, е стоял почти през цялото време вътре в линейката. Нямаме данни да е свършил кислородът. Двамата пациенти са чакали от отделението по професионални болести на третия етаж да слязат и да ги качат на ръце до горе. Това се е случило малко по-късно, когато е слязъл д-р Велев, който е бил дежурен, заедно със съответната санитарка”, разказа хронологията на случилото се директорът на най-голямата болница у нас. И дебело подчерта, че в никакъв случай не е практика пациентите да чакат долу.

Единият пациент е бил с тежка бъбречна недостатъчност. Той е бил на хемодиализа и е имал спешна нужда от такава с пристигането му в болницата.  Това е едно от основанията той да бъде преведен точно в новата ковид- структура. Загива точно по време на стартирането на хемодиализата, когато прави внезапен сърдечен арест. Вторият пациент, по-възрастният, е починал на другия ден сутринта. И двамата са били с тежка Ковид инфекция и са били значително увредени. Лекарите констатират с притеснение, че такива са повечето пациенти, които приемат за лечение в момента.

„ Тези пациенти са били предварително уточнени, че ще бъдат преведени от клиниката по инфекциозни болести. Било е уговорено с началника на структурата, че такива пациенти ще постъпят и е трябвало да бъде създадена организация. Проблемът е бил, че това отделение работи от 3-4 дена и на практика логистиката не е била напълно изчистена. Мисля, че това повече няма да се получава. Но в крайна сметка всички обяснения, които получим, ще бъдат дадени на прокуратурата и ако има виновни, те ще си понесат наказанията. Към момента не мога да кажа, че има вина, докато това не се докаже”, допълни проф. Джамбазов.

В хода на проверката би следвало да стане ясно защо е имало забавяне при качването на пациента до съответната клиника и съответното легло. Изпълнителният директор на болницата подчертава, че може да предприеме единствено дисциплинарно производство, но това няма да върне нещата назад.

Починалите пациенти е трябвало да бъдат пренасочени, тъй като леглата в инфекциозна клиника са недостатъчни. В новите звена всяко легло е снабдено с кислород.

Проф. Джамбазов отново подчерта, че големият проблем пред болницата, а и пред цялата система в момента, е липсата на кадри.

„ Двете звена, които вече са ковид- звена, си имат собствен персонал. Имаме данни, че персоналът е достатъчен. Факт е, за съжаление обаче,  след като звената бяха преобразувани в ковид- отделения почти 2/3 от състава на едното отделение напуска. Всяка от двете структури до момента беше с по 5-6 лекари и съответният брой сестри и санитари. Ние сме назначили общ график с един ръководител на двете структури. Става едно звено за ковид с график, който се покрива от целия наличен персонал. Всеки ден обаче нещата се променят. Днес ако ни напусне още някой от хората, пак ще стигнем до варианта, който прилагаме от месеци- да командироваме хора от други структури на болницата. До момента молби за напускане са подали двама лекари и четири сестри”, каза проф. Джамбазов.

И допълни, че проблемът с кадрите не е само в това звено.

„ За наше голямо съжаление в цялата държава в момента това е основният проблем. Имаме материална база, имаме снабдяване с необходимата апаратура и лекарства, но това, което вече спира да бъде налично, е персоналът. Защото този, който работи вече от 13 март в инфекциозни болести, е преуморен, прегорял, с последни сили се опитва да издържи на тези непрекъснати дежурства, на обличането със скафандрите, но това е война, няма как. Няма откъде да намерим друг персонал. Командировахме хора от други болници, но сега се наложи разкриването на интензивни отделения и в други болници. Персоналът навсякъде е кът”, допълни проф. Джамбазов.

Преброи приблизително 65 медицински лица от персонала на лечебното заведение, които са били заразени с ковид от началото на пандемията. „Не бих казал, че това е нещо ненормално на фона на почти 50 процента положителни проби, които има при изследванията.”, каза още той.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина