Актуално

Пловдив ври и кипи с Международния фолклорен фестивал

Градът се пълни с чужди туристи, идващи специално за събитието

Трупи от три континента танцуват по улиците на града и на Античния театър

Разширяват времево и събитийно феста в следващите години

Кирил Велчев оглавява отдел „Култура” в община Пловдив от 2013 година. В момента той е двигателят в организирането на Международния фолклорен фестивал. Отношението му към събитието е особено- той е завършил  българска народна хореография в АМТИИ и е внук на основателя „Тракия”- Кирил Дженев.

Пловдив очаква 21-я Международен фолклорен фестивал. Какви изненади сте подготвили за пловдивчани и гостите на града?
Изненадите тази година ще поднесат тези международни участници, които не са идвали досега в Пловдив. Говоря за Аржентина и Испания. Корея също ще изненадат публиката. Те бяха миналата година, но се надявам тази да бъдат още по-атрактивни. Пловдив от трети август ще стане още по-колоритен и красив с фолклора на страни от три континента. Ще видим трупи още от Турция, Сърбия, Полша. И България, разбира се. Тази година домакин е ансамбълът на град Сливен. Ще изненадаме и жителите на Стамболийски и Хисар, където ще има изнесени спектакли на трупите от Турция, Испания, Сърбия и Полша.

Колко общо танцьори идват в Пловдив за фестивала?
Танцьорите тази година ще бъдат около 240. Ще ги видим и на сцената на Античен театър, и по Главната улица в традиционните дефилета в градска среда. Тъй като събитието е мащабно, погрижили сме организацията да е на много високо ниво. За танцьорите ще има паралелна културна програма, обиколка на забележителностите както в Пловдив, така и на тези в близост до града. Осигурили сме им изключително добри условия за престоя им тук.

Има ли интерес от страна на туроператорите и чуждестранните туристи към събитието?
Интересът е изключително голям. Може би месец преди да започне финалната организация по фолклорния фестивал, с нас се свързаха много туроператори и туристически агенции, които вкарват самото събитие в пакетите си. Ще има много чуждестранна публика, това е сигурно. Има заявен международен интерес от деня на откриването на фестивала- 3 август, понеделник. И до самия му край- 7 август, когато ще закрием с гала вечер. Дефилетата по Главната традиционно ще стартират в 17ч. от Дом Левски до малката сцена на площад Стефан Стамболов. Там всяка от трупите ще има кратко представяне, а големите концерти на Античен театър са от 20ч., входът е свободен.

Защо според вас фестивалът се превърна в знаков?
Привлекателното на фестивала е , че публиката се докосва до изкуството на ансамбли и групи, които реално не могат да се видят другаде, освен на един такъв международен фолклорен форум. Те са изключително интересни с техните танци, тяхната музика, техните костюми. Знаков е, защото всяка фестивална вечер Античният театър е препълнен, Главната празнува с ансамблите при дефилето им преди това. Фестивалът е истински празник за града и това го превръща в знаков. В знаков го превръща изключително големият интерес.

Как виждате развитието му занапред? Предвиждате ли нещо ново, нещо различно?
Идеята за фестивала и неговото развитие от тук нататък ще е под знака на Европейска столица на културата 2019. Амбициите са този форум да има паралелна младежка сцена, да се развие на няколко места в града. Да има само музикална седмица, както и само танцувална седмица. От тук нататък ще работим за раздвижване, разчупване на тази програма и обогатяването й. Идеята е да стане по-дълъг форум като времетраене и по-богат откъм събития.

Как финансово общината подкрепя събитието?
Община Пловдив е главен организатор на фестивала и основните средства, които са нужни за реализирането му, идват единствено и само от общината. Тази година средствата са 69 хиляди лева, гласувани по културния календар. Идеите ни за развитие на събитието ще изискват и по-голям бюджет. Надявам се догодина да имаме възможност за това.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина