Отбелязваме 24 май с изложба на Васил Йончев
Различни шрифтове на кирилицата могат да бъдат видени в Дом на културата
Паулина Гегова
Навършиха се 10 години откакто България е член на ЕС и откакто българският език е официален в съюза. Пловдив е първият град от европейското семейство на европейските столици на културата, в който се използва кирилицата.
По този случай и по повод Деня на българската писменост и култура, снощи в Дом на културата „Борис Христов“ беше открита изложба на професор Васил Йончев почитаща и популяризираща кирилицата. Откриването на изложбата съвпадна със 100-годишнината от рождението на Васил Йончев и 120-годишнината на Национална художествена академия София.
Васил Йончев е роден през 1916 г. в Арбанаси, а през 1940 г. завършва Художествената академия. Работил е като учител по рисуване в Пловдив и като художник в „Народно кооперативно издателство“ и много други.
Той работи в областта на шрифтовете и графичния дизайн на книги. Автор е на монографиите „Шрифтът през вековете“ , „Книгата през вековете“ , „Древен и съвременен български шрифт“ и излязлата посмъртно книга „Азбуката от Плиска, Кирилицата и Глаголицата“. В творбите си Йончев работи и развива фигурата на глаголицата. За него тя е изключително важна и значима за българския народ, който, така или иначе, често я забравя и я заменя със западни вариации.
Изложбата, както и съпътстващите я събития, е организирана съвместно Национална художествена академия София, Дом на културата „Борис Христов“, Дружество на пловдивските художници и фондация „Пловдив 2019“. В нея може да се видят основната форма на глаголицата и кирилицата, символика, родови и неизвестни знаци, различен вид български шрифт, пана и фотографии и други елементи, показващи как точно се създава определена форма и мащаб на азбуката.
Цялата статия може да прочетете на КАПАНА.БГ