АктуалноБизнесГрадътИзбор на редактораНовини

Официално откриха завода за 100 млн.лв. на BTL в Пловдив

Новата фабрика-чудо на гигантската чешка компания BTL официално бе открита днес. Лентата на фабриката, намираща се само на 20 минути пеш от центъра на града на ул. „Владая“, прерязаха президентът Румен Радев, чешкият посланик Мирослав Томан, директорът на свръх модерната база Веселин Каравасилев и председателят на борда на директорите на BTL- България Георги Петков.

Домакините отвориха широко вратите си, за да покажат гордо на многото важни гости инвестицията за 100 милиона лева и условията, при които работят в момента над 700 души. Производствените бази, великанския склад и дори административните части на предприятието видяха и зам.-министрите на иновацията и на икономиката. Представител на Община Пловдив на откриването бе спортният зам.-кмет Николай Бухалов, който е изпълняващ длъжността градоначалник на Пловдив в момента. Кметът Костадин Димитров не присъства на събитието, тъй като е на Форума на градовете в Краков.

Преди тура из сърцето на новия завод на BTL, под дърветата в запазения и перфектно вкаран в проекта мини парк се състоя кратка церемония. На специално издигната цена се върна лентата назад с точно 1443 дни, когато в имота от 29 декара на улица „Владая“ бе направена първата копка. От днес съвсем официално вече там се намира най-голямата чешка индустриална инвестиция у нас в историята.

„Най-вече благодаря на екипа на BTL. Ние сме едно семейство. През 1998г. стъпихме в Пловдив с идеята за търговски офис тук. А сега виждате единственото предприятие на компанията за производство на крайни изделия. От тук ще излизат 40 хиляди устройства за за кардиология, физиотерапия, медицина и естетична медицина. Тук сме, защото добрият бизнес срещна страхотни подготвени хора“, обясни Веселин Каравасилев. И си спомни как още в началото на инвестицията, след закупуването на парцела и изготвяне на проекта за фабриката, собственикът на BTL е настоял дърветата в имота да бъдат запазени и да бъдат превърнати в мини парк. Наложило се да се изготви чисто нов проект, тъй като старият изключвал запазването на зеленината.

След него президентът Румен Радев заяви, че тази най-голяма чешка инвестиция до момента в България е знак за вековната традиция между двете страни в това отношение, тъй като именно чехи полагат основите на българската индустрия.

„Тази инвестиция е модел за това в какво трябва да се превърне българската икономика“, каза държавният глава.

Чешкият посланик загатна за предстояща нова голяма чешка инвестиция от страна на още по-голяма от BTL компания. „Чешкият отпечатък в България е исторически, но продължава да се развива. Това е наистина уникален проект“, подчерта Мирослав Томан.

„От 21 години съм в това семейство на BTL. Тези 700 души са причината компанията да е тук. Заради тяхното удобство и условия на работа собственикът се спря именно на този терен, който бе много по-скъп от други посочени от мен- за да се прибират след работа лесно и спокойно доволни при семействата си“, каза на свой ред Георги Петков, председател на борда на директорите.

След церемонията по откриването Румен Радев отказа да отговаря на актуални политически въпроси.

Вижте вчерашната ни разходка из фабриката ТУК

Фотогалерия от днес:

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина