Общината финансира седем книги тази година
Журито е избирало от общо 29 ръкописа, подадени в традиционния вече конкурс
Седем книжни издания ще финансира тази година общината в традиционния вече проект за подкрепа на пловдивски автори и важни за града писмени трудове. Журито на конкурса одобри стихосбирката на поета Иван Вълев „Лошо време“, „Албум български икони – 15-19 век“, съставен от Градската художествена галерия, „Светът на Яворов“ на Стефан Памуком, „Предисторически Пловдив. Въведение и архитектурно-археологически анализ“ на Божидар Чапъров, „Копривщенските родове в Пловдив“ на Райна Каблешкова-Серафимова, романа на писателя Димил Стоилов „Невинни жени в Брюксел“ и „Когато Пловдив беше Меката на БГ рока“ на журналистката Добринка Димова.
Комисията тази година трябваше да оцени общо 29 ръкописи – 5 романа, 11 стихосбирки, два сборника с разкази, 4 чисто краеведски изследвания, детска литература и още редица разработки в сферата на изкуствознанието, литературната история, литературните изследвания, историческата литература, монографията и др.. Журито бе в състав проф. Огнян Сапарев, Ангел Янков, Александър Секулов, Антон Баев, Младен Влашки, Владимир Балчев и Здравко Дечев.
Програмата за финансиране на пловдивски автори и важни за Пловдив издания е създадена през 2008 година по предложение на писателя и зам.-председател на Дружеството на пловдивските писатели Димитър Атанасов (1953 – 2014). От тогава до сега са проведени седем издания на Програмата, с едно прекъсване през 2009 г. До момента чрез нея е подпомогнато издаването на близо 70 книги от различни художествени и публицистични жанрове. Повечето от тези издания впоследствие печелят големи литературни награди и обществено признание.
Според статута на Програмата всеки кандидатстващ проект може да разчита на финансиране от страна на Община Пловдив в размер до 3000 лева, като исканата сума трябва да е защитена с подробна оферта от издателството, което възнамерява да издаде съответния ръкопис.
По традиция всяка година Програмата стартира с голямо литературно четене на художествени текстове от книги, издадени с нейна помощ в предходната сесия. Това се случва в първия ден от Фестивала на книгата „Пловдив чете“ в културен център „Тракарт“.
Експертната комисия, оценяваща постъпилите проекти е седемчленна и се състои от доказали се в своите области специалисти. Нейният състав се обявява след изтичане на срока за подаване на проектите, като се актуализира в зависимост от вида и жанра на постъпилите ръкописи.