ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Актуално

Община Пловдив ще финансира 8 пловдивски книги

От 28 подадени проекта, 8 са големите финалисти

Паулина Гегова

Всяка година Община Пловдив отваря програма за финансиране на пловдивски автори, които са представили творби значими и важни за града ни. Подкрепата стига до 3000 лв., а тази година има 28 подадени проекта. Всяка година те намаляват, което говори за едно отрезвяване в родната литература.

След обстойно четене и дискусии, журито в лицето на Младен Влашки, проф. Сапарев, Антон Баев, Александър Секулов, Недялко Славов, Стефан Шивачев и Здравко Дечев, се спряха на 8 заслужаващи финансиране пловдивски автора, чийто книги са важни за „Тепетата” и тяхната история.

Хората си мислят, че проектите трябва да са само силно художествена литература, но това не е така. Те може да са албуми или научни творби. Точно затова и в избраните победители преобладава документалистиката, обясни Младен Влашки.

Максималният брой точки, който може да получи автор е 70, но за сега такава цифра не е давана. Победителите са:

1-во място: Евгений Тодоров със „Запомнете Пловдив-3”

2-ро място: Ина Иванова с „Малки букви”

3-то място: Андрей Андреев с „Възрожденският Пловдив и музиката”

4-то място: Георги Стоянов с „Небесен огън”

5-то място: проф. Никола Балабанов с „Йоаким Груев- най-пловдивският книжовник”

6-то място: Атанаска Петкова със „Сълза от изгрева”

7-мо място: Пенка Калинкова с „Истории на Тютюневия град”

8-мо място: Величка Настрадинова с "Три приказки" 

Всяка една от тези книги е подкрепена от различни издателства, но концепцията им е такава, че те не са търговски продукти и не са финансово изгодни. Точно затова се намесва общинската програма за финансиране, за да заложи най-вече на името на автора и тези ценни за града ни произведения да влезнат в библиотеките, за да останат като наследство. В същото време, по този начин издателствата признават, че това са творби, които са стойностни и трябва да бъдат издадени.

От гледна точка на жанровете има разнообразие. Най-слаба е поезията, защото истински добрите поети се открояват, всичко останало е посредствено. От гледна точка на чисто жанровата литература като фентъзи, фантастика, мистика, криминалета – такива няма, сподели Влашков, като също така призна, че е лоша практика да се пращат ръкописи, които са били отхвърлени преди години и дори не са преработени.

В победителите ще видим интересна информация за историята на Тютюневите складове, за Йоаким Груев, а в книгата на Андрей Андреев на бял свят ще се появят нотите на известни песни в Пловдив през 19-ти век. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина