ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноВкусът на градаГрадътЖивотЗабавлениеИзбор на редактораКултураМненияНовини

Може ли бирата да говори? Попитайте Людмил Фотев

Може ли бирата да говори? Може, разбира се. Ако не вярвате, попитайте Людмил Фотев. Това е човекът, който знае всички езици на кехлибарената течност и е техният преводач на български. Радио-журналистът, меломан, пътешественик и най-вече естет гостува с книгата си „Езиците на бирата” в Капана, където в градината на бар Local влезе в ролята и на преводач, и на гид през необятния пенлив свят на пивото за дошлите да се запознаят с него и да го чуят на живо.

Край крановете за наливна бира в Local Фотев застана и пред камерата на видеоподкаста „В Капана” на Под тепето, за да покани и аудиторията на медията на пътешествие и света на бирените езици.

„ Абсолютно всички бири говорят езици. Всяка бира си има своя език”, категоричен е бирения гуру Людмил Фотев. Мотото на една от най-известните белгийски пивоварни „Времето уважава само това, което се прави с неговото участие” е една от любимите сентенции на радио-журналистът, който в целия си живот се движи единствено от стремежа към естетическо живеене. „Естетиката е това, което ни движи напред. Без нея, ние сме никои”, каза пред камерата на оператора Божидар Дойчев той.

„ Ако има град в България, който заслужава не една, а няколко бири, които да са му посветени, то това без съмнение е Пловдив. За мен да дойда тук, в земята на траките- автори на едни от първите бири по българските земи, е огромно удоволствие. И като говорим за бира и траки  има и така наречения бритос, тракийската варена бира, и зитос, която е ферментиралата бира. Неслучайно зитос остава в гръцкия език за бира, а бритос става бира на нашите и другите езици. Глаголът brewing за варене на бира на английски  например идва от думата бритос”, връща се към хилядолетната история на пивоварството Фотев.  

И се спира на днес и сега. „На бирения фестивал в Барселона имах удоволствието да представя бири от региона на Пловдив с локални съставки. Нека погледнем от Пловдив към Родопите и да видим какво имаме- мурсалски чай, билки, подправки, чубрица ако щете. И затова тук, в Пловдив, се прави бира с мурсалски чай, с чубрица, с букети от булки, с розови листенца. Това е прекрасно”, казва биреният пътешественик.

„Езиците на бирата е библия за бохеми, бонвивани, любители на кехлибарения вкус, историята и изкуството на течната наслада. Човешката цивилизация е закърмена с бира, и да разбираш нейния език е като да завършиш Вавилонската кула“, каза за книгата на Людмил Фотев литературният гид Светлозар Желев.

Потопете се в пенливия свят на бирата и нейния преводач Людмил Фотев във видеото тук:

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

4 коментари

  1. Напълнo нoви yсeщания в ceкca: поcтояннa еpекция в пpодължение на някoлкo чaса, издpъжливoст като бик, зacилва ycещанията, yдължaва оpгaзма, пoдобpява кaчeствoто на вкyса и цвeта на cпepмата. Toва е наиcтина гoтино нeщо, жeна ми наиcтина го хаpеса. Кyпиx тyк–- https://do.my/texx

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина