АктуалноЗабравеният градНовини

Как бе построен тунелът под Трихълмието в Пловдив

Пътното съоръжение първоначално носи името на Георги Димитров

Днес почти ежедневно преминаваме през пътното съоръжение под Античния театър и по голямата част от нас едва ли могат да си представят как е изглеждал градът ни преди построяването му.

Работата по проектирането му започва през 1948 г., a прокопаването му – през ноември 1949 г.
Съоръжението представлява двупосочен пътен тунел (една тръба) с по две ленти на движение за всяка посока. Дължина му е 216 м, а широчината  – 18 м.

Първоначално носи името на  Георги Димитров. Поради възникнали разногласия, строителството е преустановено за известно време. Довършен е и е открит през 1960 г. По време на неговото строителство и оформяне на булеварда  са съборени много къщи с архитектурна стойност от двете му страни и е разрушена част от античната крепостна стена.  Преместен е Житният пазар и „Цар Крум“ загубва своето значение на централен площад. Петнайсетина години по-късно, над южния изход на тунела започва разкриването на Античния театър.

Името на човека, който „пробива“ тунела е пловдивският строителен инженер Борислав Славов. В своята книга „Помня Пловдив“ Юлий Славов разкрива, че работата му била свързана с екстремни решения и преживявания. Пробиването на тунела било  тежко изпитание – с  примитивна техника да бориш твърдината, да гониш амбициозни срокове в центъра на града, където всичко е видяно, се изисква много мъжество и професионализъм. Участва и при завършването на обекта през 1960 г. вече като Главен инженер на ДСО „Градстрой”. След пускането на съоръжението той е удостоен с „Почетен знак на Пловдив“

В края на 1990-те тунелът е основно ремонтиран, поставени са хидроизолация, третична облицовка с шумозаглушаващ ефект, ново осветление и контактна мрежа.

Тунелът е в посока север–юг. През 2015 г. около 60 % от трафика Север-Юг в Пловдив минава през тунела и въпреки че има няколко алтернативни маршрута все още в пиковите часове е една от най-натоварените пътни артерии под тепетата.

Снимка на корицата: Съвет по туризъм Пловдив

Източник: Lostinplovdiv.com

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

5 коментари

  1. „…над южния изход на тунела започва разкриването на Античния театър…“ под „улица“ ЦАР ИВАЙЛО от Света Марина до Жълтото, застроена с масивни етажни кооперации.

    Много далновидност, хъс, упоритост, професионален инстинкт вложи великата археоложка ЛИЛИЯ БОТУШАРОВА в надхитряването на кметове, партийци, фелдфебели, за да си довърши Обект „ЮЖЕН ВХОД“.
    Десетилетия.
    Две кутии СЛЪНЦЕ.
    Остана неомъжена, без челяд =но надви! Нито бронзова, нито мраморна табела с нейното име, нито тенекиена. Но Градът помни.
    Брава!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина