Той не води до добри резултати и оскъпява многократно строителството за сметка на данъкоплатците, категорични са съсловните организации на архитектите в Пловдив
От гилдията изразиха опасенията си във връзка с обявените обществени поръчки за инженеринг на две емблематични училища в Пловдив
Региналната организация на Камарата на архитектите в България (КАБ) обжалва двете обществени поръчки на Община Пловдив за нова сграда на Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“ и Средно училище „Св. Патриарх Евтимий“. От гилдията изразиха опасенията си във връзка с обявените конкурси на инженеринг за две емблематични училища в Пловдив на нарочна пресконференция в клуба на БТА днес. Архитектите са категорични, че този вид процедура не е в интерес на учениците и гражданите на Пловдив, защото накрая резултатът няма да бъде такъв, какъвто трябва.
„Инженеринговата поръчка се възлага на едно частно лице, дава му се една голяма сума пари и му се казва: „Организирай проектиране и строителство на сградата на Математическата гимназия в град Пловдив“. Естествено, частният субект има най-голям интерес да направи изключително скромен проект, да вложи изключително малко средства и да реализира една огромна печалба“, така арх. Владимир Милков, председател на Управителния съвет (УС) на КАБ коментира обвиненията срещу съсловните организации, че спъват реализацията на проектите.
От професионалното сдружение са категорични още, че липсата на проектна готовност в някои публични институции не може да бъде оправдание за подобен подход.
Арх. Чавдар Тенев, председател на Регионална колегия на КАБ поясни какъв би трябвало да протича процеса по изпълнението на подобни мащабни проекти.
„Първо трябва да се направят т. нар. предпроектни проучвания, от които да се определят основните параметри на бъдещата сграда. След това да се проведе конкурс за архитектурен проект, за да може възложителят в една конкурентна среда да избере най-добрия проект и тогава да се търси строител и изпълнител за него. Инженерингът е онзи модел на възлагане на обществени поръчки за строителство, без да се следва този правилен ход на инвестиционния процес се обявява инженеринговата поръчка директно за строителя, директно за изпълнение. Ангажиментът на строителя, след като бъде избран, е да направи и проекта, а този модел крие в себе си много пороци, свързани с възможности за злоупотреба с публичния ресурс.“
Специалистите не отрекоха, че съществуват случай, при които инженеринг е изключително необходим.
„Това са аварийни състояния. Или пък тогава, когато има изготвен предварителен проект на идейна фаза и би могло реализирането да бъде инженерингово. Случаят в Пловдив, който е повод и за днешната конференция, не е такъв“, посочи проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ.
На пресконференцията присъстваха: арх. Васил Василев, председател на Регионална колегия София на КАБ; арх. Петър Диков, председател на УС на Съюз на архитектите в България (САБ); арх. Владимир Милков, председател на УС на Камара на архитектите в България (КАБ); арх. Чавдар Тенев, председател на Регионална колегия Пловдив на КАБ; проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ; арх. Нина Танчева, председател на Регионална колегия Хасково на КАБ.