ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноБизнесВластГрадътЖивотМненияНовини

Инвестират 212 млн.лв. за развитието на индустриални зони

Генерална промяна в българското професионално образование поиска пловдивският бизнес от президента Румен Радев и двама служебни министри на днешната среща с държавния глава в Тракия икономическа зона. Собственици на компании и ръководители на някои от големите фабрики край Пловдив подчертаха пред държавния глава, че проблемът с кадрите е голямото предизвикателство пред българската индустрия и е нужна държавна политика в това направление.

Изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Павчев подчерта, че индустрия в България има, но тя има нужда от професионалисти. „Искаме да виждаме промяна в българското професионално образование”, заяви той.

„Производството не е мръсна работа и децата и техните родители трябва да разберат това”, каза Мартин Гънчевски от Шнайдер Електрик.

Собственикът на Атаро Клима Атанас Рогачев заяви, че технологиите във фабриките са изпреварили това, което се учи.

„Трябва да стигнем до родителите. Добрата новина е, че в ТИЗ имат намерение за изграждане на училище- това ще е невероятно. Трябва да сме обединени в мисленето за бъдещето на нашите деца”, допълни колегите си Румен Цонев от КЦМ.

Панчев каза пред Румен Радев, че компаниите в ТИЗ ще подпишат харта за 0 нетни емисии като индустриалната зона се цели в изграждане на ВЕИ системи, екологично производство на биогаз и зелен водород, изграждане на социална инфраструктура, електромобилност.

„ Министерството на иновациите и растежа разработи Водородната пътна карта. Получихме одобрението от Европейската комисия. Тази политика ще отключи изцяло нова ниша, ще отвори възможности за инвестиции в нова индустрия – водородните технологии. С помощта на Водородната пътната карта ще може да включим всякакъв вид възможности за инвестиции в зелен водород”, заяви пред бизнеса министърът на иновациите и растежа Александър Пулев.

 „През следващите няколко месеца ще се отключат възможности за фирмите в България да кандидатстват за финансиране по различни програми за зелени проекти“, добави той.  

През април предстои министерството да отвори процедура по Плана за възстановяване за развитието на индустриалните зони и паркове с бюджет 212 млн. лв. „С тях ще подкрепим всякаква форма на инфраструктура – довеждаща, вътрешна за зоната, „зелена“ инфраструктура като например зарядни станции за електромобили, както и научно-изследователска инфраструктура“, уточни още Пулев.

Министърът подчерта развитието на индустрията, свързана с производството на електрически велосипеди в района. „Не се говори достатъчно за този успех, но тази индустрия ще сложи България на картата в Европа като един от най-големите износители на електрически велосипеди“, заключи той.

Министърът на икономиката Никола Стоянов съобщи на инвеститорите в ТИЗ, че се разработва Национален проект за дуално обучение, като идеята е в него да се ангажира критична маса от участници, заедно с държавните компании.

„Вървят процеси на значителна трансформация на европейската икономика. Европа заработва на едни нови обороти за индустрията си”, каза на свой ред президентът Румен Радев.

Той уточни, че кадрите са ключовия въпрос и че трябва внимателно, но и бързо, да се преосмисли темата с образованието, особено професионалното.

„Бъдещето е на по-голямата гъвкавост и повече автономност според конкретните нужди на индустрията в регионите. Нужни са кампании на национално и регионално ниво за родителите”, каза държавният глава.  

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

3 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина