АктуалноБългарияЕвалаКултураНовини

Архивите разказват: Капитан Казанджиев извършва най-много бойни полети с балон

Създава и обучава балонни класове, автор е на първите български учебници и инструкции по въздухоплаване
На 10 януари 1882 г. във Враца е роден Йордан Казанджиев. Завършва Военното училище в София, а през 1908 г. Въздухоплавателна школа в Санкт Петербург, Русия, като балонист. Заедно с Васил Златаров през 1912 г. построяват първия български сферичен балон „София-1“ с обем 640 м3.
Назначен е за командир на балонното отделение към Въздухоплавателния парк. По време на Балканската война, на 15 октомври 1912 г. в 9.00 ч., поручик Казанджиев се издига с балона на височина 600 м. и извършва първото въздушно наблюдение над Одрин.
В хода на войната капитан Казанджиев изпълнява въздушни наблюдения в продължение на 10 бойни дни. През Първата световна война балонното отделение отново се ръководи от капитан Казанджиев. С новопостроения змейков балон „Солун“ се извършват наблюдения и коригиране огъня на артилерията в поддръжка на Първа българска армия в районите на Цариброд и Пирот. След влизането на Румъния във войната балонното отделение се пребазира на Добруджанския фронт и изпълнява задачи от района на Русе. Активно участва в превземането на крепостта Тутракан, пробива на Кубадинската позиция, наблюдения в районите на Тулча.
От 31 декември 1916 г. капитан Казанджиев е назначен за командир на новосформираната Балонна група, в чийто състав влизат 1-во и 2-ро балонно отделение с балон „Солун“ и новополучения балон от Германия „Одрин“, разположени в района на Тулча. До август 1918 г. изпълняват бойни задачи на Добруджанския фронт, след което са прехвърлени на Солунския фронт, където воюват до края на войната.
Капитан Казанджиев извършва най-много бойни полети с балон, създава и обучава балонни класове, автор е на първите български учебници и инструкции по въздухоплаване.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина