„Кой печели от протестите срещу правителството?“, питат политолози и социолози, търсейки отговори в анализите и изследванията си. „Платени протестъри“, крякат дискредетиращо някои от основните играчи в държавната власт в последните повече от 30 дни. „Не сме платени, мразим ви безплатно“, отговарят им хората от улиците и площадите.
Е, всъщност има печаливши. Това е закачливият извод от различната гледна точка на Под тепето към тазвечерния протест, завършил с барикада на булеварда пред панаира. Репортерът ни не видя някой да раздава пари на протестиращи например. Но пък видя как те плащат щедро… за знамена, шапки, свирки и тромби.
Не е ясно какви ще са политическите девиденти за партиите, които участват в недоволството под тепетата. Един човек обаче със сигурност успява да се възползва от ситуацията. Предприемчив търговец реши да направи мобилен щанд на недоволството, от който участниците в демонстрациите да могат да си закупуват всички атрибути, от които имат нужда. При това на кризисни цени- национални трибагреници и знамена на ЕС на цени от 2 до 10 лева в зависимост от размера, свирки за лев и за 3 лева (по-скъпите са метални, с трикольора за закачане на врата), тромби за 5 и за 10 лева, спрямо размера и звука, който могат да възпроизведат.
Тази вечер мъжът първо опъна импровизирания си магазин на площад Съединение. Щом множеството се отправи към традиционното си протестно шествие той вдигна масата с протестния мърчъндайз и хитро започна да съкращава маршрута на протестиращите по „преки пътеки“, за да посреща хората на ключови точки- подлеза на аптека „Марица“, общината, бившия Партиен дом.
Когато демонстрантите блокираха бул. „Цар Борис III Обединител“ и се отправиха към Чифте баня той пъргаво ги последва, припкай ги с масата паралелно с тях. Завърши на новосъздадената барикада към палатков лагер „Панаирен мост“, където опъна дюкяна си. „Полезен ни е, защото продава евтино, а ние идваме от работа и не носим трибагреници, свирки или тромби“, констатираха протестиращи.