ЖивотЗабавление

Обезглавиха опълченците на Шипка в Братската могила

Грозна разруха в монумента, който има капацитет да се превърне в туристическа забележителност


Опълченците на Шипка в Братската могила- едната фигура е обезглавена от крадци

Входът към могилата от вътрешната страна
Братската могила разкри потайностите си вчера, в последния ден на най-големия архитектурен форум SAW 2013. На грозна и в същото време изключително любопитна гледка попаднаха участниците в алтернативната разходка из една от мистериозните забележителности на града ни- съчетание на развалина със здрав пример за социалистическо монументално строителство.
Импозантният монумент на арх. Любомир Шинков, който би следвало да е туристическа атракция, а не целогодишно
Почти всички фитури на Далчев са инквизирани
закатанчен остатък от едно близко минало, изненада близо 50 от гостите на архитектурната седмица. Защо държите затворено това пространство, изненадаха се чужденците в групата, които не вярваха на очите си. Че нещо с такава архитектурна стойност е поставено под ключ и хвърлено в забвение.


Но най-силно се изненадаха от начина, по който третираме историята си, добра или лоша, лекотата с която скверним дори най-славните моменти от миналото си. Като Априлското въстание и Шипченската епопея, които във великолепни скулптори е пресъздал маестро Любомир Далчев. Днес те са гротескно инвалидизирани и инквизирани- повечето от каменно-
Никола Михов разказва историята на монумента
бронзовите фигури са без глави, ръце, крака. Бронзът Далчев е ползвал да пресъздаде емоцията на историческото време по лицата на героите. Почти всичко метално по фигурите му обаче е изкъртено и задигнато за скрап. Обезглавен например е един от опълченците на Шипка, осакатени са някои от априлците. Най-ужасна е скулптурата, пресъздаваща Баташкото клане- крадците наистина са „обезглавили” и са „отрязали” ръцете на женската фигура на Далчев, която е коленичила под османското острие. Жертва на набези не е станала единствено скулптурата на Съединението. Върху всички други има някакви посегателства.

Гид в алтернативната архитектурна разходка бе фотографът Никола Михов, който е посветил много време и средства в изследването на монумента. А проникването до него е малка епопея. Ключът за могилата се намира в Историческия музей. Дълго трябва да чукате по врати и да молите този и онзи, за да получите достъп до пространството в парк Отдих и култура.

Очевидно Братската могила е нещо като нежелано дете за Историческия музей. Паметникът е част от монументалната пропаганда, наложена още от Ленин, започна лекцията си пред публиката, близо до огнището в центъра на могилата Никола Михов. И впери поглед в една от нишите на могилата, откъдето се подаваше каменната глава на самия Вожд. Фигура на Ленин е прибрана за съхранение в монумента
Апашите са засилили внушението в Баташкото клане
и седи като сив кардинал в сянка точно зад централната скулптора в Братската- тази на Септемвриеца.


Рядка гледка- отключват Братската могила
Интересното е, че Братската могила къса със социалистическия реализъм, тя архитектурно чупи клишето и бележи нова посока в монументалното строителство. Архитектурно изглежда като кацнала от друг контекст. Бетонът тук става основният материал. Проектът е предложен от Любомир Шинков през 1968-ма. Идеята е паметникът да изглежда като тракийска могила, а погледнат от Бунарджика да изглежда като каменен венец. Интересното е,  със скулптурните композиции времената се събират- това е паметник от типа на трите поколения. Тръгва от игото и освободителните войни, и завършва с посрещането на съветските войски и Победата на комунизма. В Image title
по-късен етап, след като прави фигурите, Любомир Далчев емигрира след едно пътуване за изложба в Берлин. Властта има желание той да бъде изтрит завинаги от аналите. Често сочат друг за автор на скулпторите, друг път не го споменават въобще. Махат името му от табелата на самия паметник, разказа Михов.

Градежът на Братската могила започва през 1971г. Открива я лично Тодор Живков в навечерието на Image title
9 септември през 74-та, като церемонията върви с 40-хиляден митинг. Тогава е имало няколко идеи за връзка на могилата с паметника на Альоша- едната е била гигантски булевард, широк около 70-метра, по който да вървят манифестации от Могилата до паметника на върха на тепето. След откриването Братската могила е посрещала младоженци, които веднага след церемонията в обредния дом идвали да поднесат цветя в краката на Септемвриеца. Абитуриенти също са идвали за поклон пред славната история на държавата и партията.

Image title
Днес тези истории са толкова интересни, че тук може да се тълпят туристи от България и чужбина. Това е зона, която трябва да отвори врати, коментираха гостите на архитектурната разходка. Как и дали ще се случи това- ще видим. Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title
Image title

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина