Актуално

Роз Мари Кранцфелдер Пот: Само в Индия и Япония съм срещала дух като вашия

Влюбила се в България след среща с Димитър Паница и Начо Културата

Image title
Случайна среща с Димитър Паница преди 15 години е причината немският политик Роз Мари Кранцфелдер Пот да се влюби в България. Аристократичната дама от Аугсбург с шармантна шапка днес е един от най- големите поддръжници на българската култура и популяризирането й в Бундесрепубликата. Това разказва самата тя между няколко делови срещи под тепетата, докато пие следобедно фрапе на бялата тераса на Хотел Тримонциум, където традиционно е отседнала.
Преди 17 години не бях чувала нищо за страната ви. Като пътувах за конференция към София, в самолета случайно се запознах с космополитния Димитър Паница, до скорошен зам.- главен редактор на Рийдърс Дайджест в Ню Йорк, разказва Роз Мари.  За краткия полет един от най- големите български благодетели след 89-та- баща на Американския университет в Благоевград  успява да зарази Роз Мари с обичта си към всичко българско.   Другият човек, който ми направи страхотно впечатление и завинаги затвърди отношението ми към страната ви, беше Начо Културата. Откакто познавам тези хора, имам усещането, че никъде в Европа няма страна с такъв чист дух. Може би само в Индия или Япония съм получавала подобно усещане. Затова работя за българската култура. Не случайно съм тук, в Тримонциум. В момента организирам пътешествия из България за мои сънародници.  Искам да видят вашите манастири, вашите тракийски гробници и светилища. България не е мястото с евтината бира и кръчми, което знаят сега немците, настоява Роз Мари Кранцфелдер Пот.
Кранцфелдер Пот и Владимир Дановски разказват за Пътя на 'Спасението'
Кранцфелдер Пот и Владимир Дановски разказват за Пътя на ‘Спасението’
Влиятелната дама е в Пловдив и по друга важна причина. Тя е ментор и главен организатор на международния театрален проект „Спасението”. Автор на пиесата за спасяването на 50 хил. евреи у нас преди 70 години е българският театрален и оперен режисьор Димитър Дановски, който работи в Германия от 30 години.  Музиката за представлението е написана от друг българин – Любомир Денев.  Пътуването на „Спасението” ще започне на 26-ти януари догодина в Берлин, по късно ще премине през 6 наши града, включително Пловдив. Засега Димитър Дановски издирва училището, в което преди 70 лета под тепетата митрополит Кирил е застанал пред множеството евреи, събрани от властите в двора, и е казал, че ще трябва да отведат и него заедно с тях  към лагерите на смъртта…

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина