
Общинският съвет на Пловдив ще разгледа на предстоящото си в четвъртък заседание решение за нов управител на „Медицински център VI-Пловдив, район Централен“ ЕООД. В рамките на сесия ще бъде гласувано изменение, с което се отменя назначението на д-р Калин Калинов за управител на медицинския център поради конфликт със закона за публичните предприятия, тъй като д-р Калинов е вече управител на „Многопрофилна болница за активно лечение „Свети Мина“ – Пловдив“ ЕООД, което прави две позиции несъвместими.
Припомняме, че Д-р Калин Калинов пое управлението на МБАЛ „Св. Мина“ през есентта на м.г., след като предишният ръководител на общинското лечебно заведение Мария Горева, бе освободена предсрочно
В новия текст на решението съветниците ще предложат за управител д-р Станка Павлова, която е номинирана от д-р Калинов и се очаква да поеме ръководството на медицински център в район Централен.
Това произтича от факта, че според Закона за публичните предприятия едно и също лице не може да управлява две различни публични предприятия, дори временно. Такова нарушение е допуснато и е останало непроменено около три месеца, докато не е констатирано и сега предложено да бъде коригирано – факт, който подсказва недостатъчен контрол или непълна проверка преди гласуването.
Правното нарушение, при което д-р Калин Калинов едновременно е управител на болница „Св. Мина“ и на „Медицински център VI“,
поставя под въпрос експертизата както на Общинския съвет в Пловдив, така и на вносителите на предложението.
Общинският съвет като орган, отговорен за законосъобразността на своите решения както и вносителите на предложението, би следвало предварително да се съобразят с нормативните изисквания, за да не се допусне подобно несъответствие, което може да навреди на доверието и да урони управленската компетентност.
С оглед на допуснатото нарушение, може да се направи извод, че случаят неизбежно поражда въпроси за вниманието и експертизата във вземането на решения от страна на съветниците и предложенията на вносителите. Резонно е избиратилете да се запитат колко други такива решения има.
Тук е мястото да напомним, че областният управител (конкретно юридическитя отдел на тази администрация) е органът, който може да връща решения на Общински съвет-Пловдив за ново разглеждане, когато те са незаконосъобразни. Също така това е и правомощие на кмета на общината – чл. 45, ал. 5 от ЗМСМА:
„Кметът на общината може да върне за ново обсъждане решенията на общинския съвет, когато счита, че са незаконосъобразни или нецелесъобразни.“
В случая обаче незаконосъобразното решение е било дело на юридическия екип на кметската администрация. Репортерската ни проверка показа, че до „разкриване на грешката“ се е стигнало, след като от Агенцията по вписвания са отказали да впишат въпросното решение.
Новото проектопредложение, което ще се гледа на утрешната сесия предвижда още и техническите изменения, свързани с прехвърлянето на капитала и правните действия, които следва да бъдат предприети от ръководството на двете дружества. В мотивите се казва, че с промяната се цели постигане на управлението на по-добра ефективност и съгласуваност в общинските здравни заведения, както и стриктно съблюдаване на законодателството в сферата на публичните предприятия.
В допълнение ще припомним, че причините за освобождаването на предишния управител на бившата Първа градска болница – Мария Горева са: несправяне с програмата за управление на общинското здравно заведение, загуба на медицински персонал, за сметка на странни назначения на административен такъв и твърде високо лично възнаграждение, което си е определила самата тя. Тук изниква и въпросът
Дали д-р Калинов трябва да върне възнаграждението, което е получил по време на незаконното си управление на ДКЦ-то?
Очаквайте продължение по темата.