Отваря ли градската управа кутията на Пандора в градския транспорт на Пловдив с решението да прекрати договорите с частните превозвачи по част от линиите? Отговор на този въпрос са потърсили общинските съветници от ПП-ДБ и са стигнали до заключението, че е възможно ефектът от късането на контрактите с частните компании, които извършват услугата, може да удължи агонията с качеството й до 2036г.
“ Имаме сериозни опасения, че това се прави не с цел подобряване на услугата, а с цел преминаването на транспорта от едни частни ръце в други частни ръце. Предсрочното прекратяване на договорите вместо да изпише вежди, ще избоде очи и може да се разглежда като стратегическа грешка за бъдещото развитие на градския транспорт в Пловдив, въпреки че сега изглежда като позитивно действие на кмета. Последствията ще бъдат негативни“, заявиха днес общинските съветници от коалицията на пресконференция.
“ Крайният ефект от решението на кмета да прекрати договорите с превозвачите ще е не да прекратим агонията с частните превозвачи, а да я удължим с още над 10 години. Вторичният ефект ще е убиването на общинското дружество Екобус и възможността да имаме общински градски транспорт. Досега на думи се следваше планът да се подготви общинското дружество Екобус и когато изтече договорът с частните превозвачи през 2028 г. да има възможност Екобус да поеме линиите и да се мине към общински градски транспорт. Сега обаче кметът, също като предшественика си Димитров при казуса с почистването на р. Марица, създаде сам спешна ситуация, за да се прескочи конкурентната тръжна процедура по ЗОП и чрез пряко договаряне да възложи градския транспорт на избран от него превозвач. След като изтече тази спешна мярка след една година, Екобус няма да е готово да поеме линиите, защото не разполага с автобуси и изградено депо. Това развързва ръцете на кмета да проведе нова обществена поръчка за линиите от градския транспорт и да се обвържем с частни превозвачи за още 10 години. Така вместо да приключим с агонията частен градски транспорт през 2028 г., ще я удължим най-малко до 2035 – 2036 г.“, прогнозира Веселина Александрова.
Тя подчерта, че има сериозна опасност дружеството Екобус да бъде оставено в забрава и в следващите години да бъде ликвидирано. Причината е, че то няма да има дейност, ако нови частни превозвачи поемат контрол върху градския транспорт след изтичането на спешната мярка. Александрова и колегите й смятат, че ако кметът бе изчакал до края на договорите с превозвачите, Екобус щеше да има време до 2028 г. да се подготви и да поеме всички линии още през 2028 г.
„Сега времето му за подготовка умишлено се съкращава от четири на една година, колкото трае спешната мярка, което го поставя в категорична невъзможност да се справи“, казват съветниците от ПП-ДБ. Те допълват, че има възможност за удължаване на въпросната спешна мярка с още година, като така общината ще разполага с 2г. да закупи електробуси и да изгради депо за тях, като преди това осигури финансиране. Време твърде малко, ако управата на града не приоритезира тотално идеята за общински градски транспорт.
“ Мина една година от началото на мандата на сегашното управление. През тази една година ние не видяхме желание и действия от страна на администрацията и мнозинството в Общински съвет в посока общественият транспорт на пловдивчани да стане общински. Припомняме, че в предизборната кампания на почти всички кандидати, със сигурност на кмета Димитров, общественият транспорт беше заложен като основен приоритет. Следва да отбележим, че дори и след тази гръмко оповестена „промяна“, няма да има особена разлика със сегашната ситуация. След прекратяването на договорите от 2016 г. линиите в голямата си част са възложени на досегашните си превозвачи с единствената разлика за линиите 17 и 113. Междувременно кандидатстването на общината с проекта по „Развитие на регионите“ се превърна във формален повод за отказ на мнозинството да подкрепи предложение на групата на ППДБ в общинския съвет да се заделят средства за проектиране на депото за зареждане на електробусите на Екобус. Предложението ни беше отхвърлено. Комбинацията от тези фактори, съчетано и с факта, че позицията на заместник-кмета по транспорта беше освободена наскоро и към настоящия момент все още стои незаета, ни дава основание да определим общинския градски транспорт на Пловдив като най-сериозният политически проблем, пред който сме изправени и за чието решаване е необходимо да се положат повече усилия както от Общински съвет Пловдив, така и от кмета на общината и ръководството на Екобус“, коментираха общинските съветници от ПП-ДБ.
Те предлагат докато тече спешната мярка от 1 г., през което време кметът ще разпише договор с частен превозвач, да се работи приоритетно по подготвянето на Екобус в работещо предприятие, което да поеме градския транспорт. Смятат, че спешно трябва да се потърси финансиране от държавата или европейска програма за закупуването на автобуси и изграждането на транспортно депо. Ако времето от 1 г. не е достатъчно, законът дава възможност да се удължи периодът с още една година, което време да се използва приоритетно за “събуждането” на Екобус.
„Ако не поемем в тази посока, рискуваме да нямаме достатъчно време Екобус да бъде подготвено да поеме обществения транспорт и да пуснем нова поръчка по ЗОП, което да подари за още 10 г. транспорта на пловдивчани в частни ръце“, добавят съветниците. Те се надяват, че градската управа няма да приеме мисията за развитие на общински градски транспорт за невъзможна, а ще работи в посока реализирането й именно в рамките на следващите две години. Това, разбира се, може да е много скъпо начинание, но инвестицията следва за се разтегли във времето, а при липса на средства да се търсят алтернативни решения, като наемане на автобуси например.