Световно израелско сопрано, носител на наградата „Изключителен музикант“ пее в Пловдив
„Душата ми харесва песента ти” е мотото към концерта от програмата на „Международния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща”
Едно от най-елитните музикални събития в България – Международният фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща”, удостоен за втори път със сертификат за качество „Европейски фестивал 2017-2018” на Европейската фестивална асоциация, част от Културния календар на Община Пловдив, продължава със събитията от програмата на пролетното издание.
„Душата ми харесва песента ти” е мотото към концерта на 21 юни, от 18. 30 ч., Малката Раннохристиянска базилика/ на оригиналния състав класни музиканти: Шири Хершковиц /сопран – Израел/, Томина Първанова /арфа – САЩ/, Мила Павлова /флейта/ и Атанас Кръстев /виолончело/, чието изискано изкуство ще въдвори истински духовен празник в предназначената за специални събития сцена на уникалния архитектурен музей.
В „Душата ми харесва песента ти” участват ШИРИ ХЕРШКОВИЦ (Израел) – сопран, ТОМИНА ПЪРВАНОВА (САЩ) – арфа, МИЛА ПАВЛОВА – флейта и АТАНАС КРЪСТЕВ – виолончело.
Шири Хершковиц завършва с пълно отличие Бостънската консерватория, където учи при Ребека Фолсъм. Печелила множество стипендии: Berkovich, Eli Leon, Ronen Foundation, Buchman-Heyman, Eva Landesberg, International Vocal Arts Institute, тя е носител на наградата „Изключителен музикант“ на Израелското правителство.
Редовен участник в Лятната работилница IVAI в Тел Авив, Хершковиц се изявява и като солистка на Израелската филхармония, Камерния оркестър на Израел, Симфониета Раанана, Симфоничния оркестър на Ерусалим и др. Репертоарът й включва партиите на Sandman и Dew Fairy от „Хензел и Гретел” (Хъмпърдинг), Памина от „Вълшебната флейта”, Сузана от „Сватбата на Фигаро“ (Моцарт), Норина от „Дон Паскуале” и Адина от „Любовен еликсир” (Доницети), Софи от „Вертер” (Масне), Втората вещица от „Дидона и Еней” (Пърсел) и много други. В израелската опера Шири Хершковиц изпълнява ролите на Норина от „Дон Паскуале” (Доницети), Оскар от „Бал с маски” (Верди), Кейт Пинкертон от „Мадам Бътерфлай” (Пучини), Графиня Чепрано от „Риголето” (Верди), Ксения от „Борис Годунов” (Мусоргски), Армида от „Армида” (Хайдн) и др. Изявява се и като Виолета от „Травиата” на летния фестивал „Флагстаф” във Фиденца, Италия, както и в оперния фестивал на Масада и със Симфоничния оркестър на Ашдод.
Томина Първанова завършва бакалавърска и магистърска степен по арфа в Консерваторията в Бостън. Лауреат на Международния конкурс по камерна музика в Бостънската консерватория, тя се изявява като солист на Духовия ансамбъл на консерваторията с опус, написан специално за нея. Високо ценен музикант, арфистката свири в състава на големи оркестри и ансамбли, като Бостънски симфоничен оркестър, Бостънски балет, Boston Modern Orchestra Project (BMOP), Tanglewood Festival Chorus. През 2011 работи в престижния Tanglewood Music Center, под палката на прочути диригенти, като Kurt Masur, Rafael Frühbeck de Burgos, Miguel Harth-Bedoya. Сътрудничила си е с американския композитор, носител на „Пулицър” Charles Wourinen. Понастоящем Томина Първанова заема позицията първи арфист в New York Repertory Orchestra, като често свири и в съставите на Albany Symphony Orchestra и Louisiana Philharmonic Orchestra.
Удостоявана е с редица престижни отличия, сред които: I награда на българския международен конкурс „Млади виртуози” и II награда на Американския международен музикален конкурс в Бостън. През 2009 и 2011 печели стипендията „Ann Hobson Pilot”. Активен пропагандатор на съвременната музика, Томина осъществява премиерните изпълнения на творби от прочути композитори на нашето време. Свири с авторитетни музикални формации, включително Boston Modern Project Orchestra, Sound Icon, Ludovico Ensemble, Xhantos Ensemble и др. Записва с Albany Symphony Orchestra, Boston Modern Orchestra Project, Providence singers, „Muziko Monda” World Music Ensemble.
Мила Павлова, носител на I награда от Х национален конкурс „Св. Оберетенов”; на две Първи награди от конкурса по камерна музика „Златната Диана”, Ямбол (1987,1989) и Извънредна награда и Златен медал от Международния конкурс в Неерпелт, Белгия (1989), след дипломирането си в НМА „Проф. П. Владигеров” специализира в Париж при Лойк Пулен и при прочутия Ален Марион в Парижката консерватория. Флейтистката съчетава успешно кариерата си на солист, камерен изпълнител, член на Квинтет „ПИЛЕКАДОНЕ”, на Оркестъра на Класик ФМ Радио и други състави, с креативните си идеи в изкуството. Тя е създател и артистичен директор на Международния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща” – Пловдив, удостоена с наградата „Музикален мениджър на годината” в класацията „Музикант на годината” на БНР, с награда „ПЛОВДИВ” за музика и със Златен медал от МК за принос в честването на 100-годишнината на Борис Христов. Тя е постоянен солист в концертите с нова музика, реализирала премиерите на много наши и чужди произведения. Соловият й диск „Messages”, издаден от СБК /2011/ е посветен изцяло на съвременната българска музика.
Атанас Кръстев завършва НМА „Проф. Панчо Владигеров” с магистърска степен в класа на проф. Анатоли Кръстев (2012). В периода 2011 – 2014 специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София” – Мадрид. Има 16 първи и извънредни награди от международни конкурси в Австрия, Испания, Чехия, Сърбия и България, сред които: Награда за камерна музика в Мадрид (връчена от Кралица София), от МК за виолончелисти „Liezen” –Австрия (2014), „Jeunesses musicale” – Белград, Сърбия (2015) и др. Концертирал е в Австрия, Франция, Холандия, Италия, Испания, Русия, Гърция, Чехия, Словакия, Сърбия, Бразилия и др., на всички отговорни български подиуми и фестивали. От 2002 участва във виолончеловото трио „Cellissimo”. Атанас Кръстев се изявява като солист на всички български и много чуждестранни оркестри. Защитава докторат през 2016. От същата година преподава виолончело в НМА „Проф. П. Владигеров”.
МФ „Дни на музиката в Балабановата къща” е част от Календара на културните събития на Община Пловдив и се реализира с любезната подкрепа на Фондация „Америка за България”, Община Пловдив, ОИ „Старинен Пловдив”, Министерство на културата, Израелско посолство и др.
Билети за концерта онлайн на http://www.eventim.bg/bg/bileti/dusata-mi-haresba-pesenta-ti-plovdiv-malkata-rannohristinska-bazilika-495997/event.html и на място преди събитието.
‘Сичко, що е на запад от Мичкюр, ПодАльошата го обявява за СВЕТОВНО, НАЙ-ЕЛИТНО = с оглед на продажбите, де. А БАЛАБАНА дето не бил „в Балабана“ продължаваме да го славословимЕ, че: “Международният фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща”, удостоен за втори път със сертификат за качество „Европейски фестивал 2017-2018” на Европейската фестивална асоциация, част от Културния календар…“ докато А.Кръстев е отбелязан с намален шрифт